Водещи пловдивски хирурзи подкрепиха взетото днес решение да не се преустановява плановият прием в лечебните заведения в областта. Специалистите смятат, че ако се хоспитализират само спешни пациенти, както бе при първия локдаун преди година, това би довело до забавяне в лечението на други заболявания.
Припомняме, че днес управителите на болници се събраха при председателя на ОКЩ Дани Каназирева. По време на срещата се взе решение да се спрат свижданията в лечебните заведения в областта, но да се запази плановият прием. Също така от понеделник ще се увеличи броят на леглата за лечение на коронавирус и ще бъдат върнати бройките от месец ноември. Тогава областта разполагаше със 1159 легла за терапевтично лечение и 103 интензивни.
„Мисля, че това е добро решение. Разбира се, то зависи от епидемиологичната обстановка в страната. Най-вероятно, ако случаите зачестят, ще се стигне и до това, макар че е нежелателно”, коментира пред TrafficNews проф. Росен Димов, началник на Клиниката по хирургия в УМБАЛ “Каспела” и преподавател по хирургия в Медицински университет-Пловдив. Той е и единственият действащ лекар у нас, който беше поканен за член на Кралското дружество по хирургия в Лондон.
Проф. Димов обяснява, че от чисто епидемиологична гледна точка, спирането на плановите операции с нищо не помага за овладяването на епидемията. Целта обаче е да се осигури възможност за повече свободни легла, които да посрещнат евентуална вълна от болни с COVID-19.
„Надявам се, че няма да стигнем дотам, защото пациентите, които чакат за операция, не са малко. А и заболяванията им са рискови. Разбира се, пациентите със злокачествените новообразования не влизат в тази група. Те могат да бъдат приемани и оперирани по всяко време, независимо от епидемиологичната обстановка”, допълва проф. Димов.
Проф. Росен Димов
Д-р Анастас Чапкънов, хирург в Клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ "Каспела", също смята, че спирането на плановите операции не е разумно.
„Видяхме при първия локдаун как една голяма част от пациентите не идваха в болница. След което след падането на забраните се получи една вълна от пациенти, някои от които с прогресирали заболявания”, посочва д-р Чапкънов.
„Хората не трябва да се притесняват. Всички пациенти, поне в нашата болница, минават на антигенни тестове, така че рисковете са не по-големи от всяка една друга дейност”, обяснява д-р Чапкънов.
Д-р Анастас Чапкънов
Още от категорията
Общинският съвет спря продажбата на безценица на част от топ имот в центъра на Пловдив