Пловдивчанка заведе иск срещу Община Пловдив за причинени имуществени и неимуществени вреди. Причината – изсъхнал клон се стоварил върху колата ѝ секунди преди да влезе в нея.
Инцидентът станал в сутрешните часове на 26 ноември миналата година на булевард „Дунав”. Предишната нощ започнали първите валежи от сняг. Валяло и дъжд, и натрупаната бяла покривка сериозно натежала върху дървета и храстите.
Около 10:00 часа сутринта жената се готвела да влезе във возилото си, когато един от надвисналите клони се скършил и се стоварил върху колата. Предното стъкло се пръснало, пробил се таванът, смачкани били гредите и колоните по колата. Цялата тази случка се разиграла на метри от пловдивчанката.
Тя се обадила на баща си, както и на спешния телефон 112. На място пристигнали пожарникари от Трета РСПБ. Дървото било премахнато, издаден бил протокол на потърпевшата, като през цялото време жената документирала случващото се.
След произшествието дамата закарала колата в сервиз, където останала дълго време. В крайна сметка автомобилът бил ремонтиран, а стойността на ремонтът възлизал на близо 5 хиляди лева.
С всичката документация и с направените от деня на инцидента снимки, пловдивчанката подала иск в Районен съд срещу Община Пловдив. В исковата молба дамата е претендирала за 1000 лева неимуществени вреди и близо 5 хиляди лева имуществени такива.
Насрочено бе дело, което се проведе преди дни. Пред магистратите бяха представени снимки, протоколи и дори две експертни решения. Едно от тях е на еколог, който е бил категоричен, че едно здраво дърво не би се скършило при тези пориви на вятъра и този дъжд, който е валял в нощта срещу 26 ноември. Направена е справка от БАН за метеорологичните условия, както и становище за възрастта на дървото.
Освен това бе представена експертиза за направения ремонт. Дадени са били и фактури за стойността на частите, стъклото и положения труд.
Пред съда бил разпитан и пряк свидетел на инцидента. Той е видял жената, която говорила с баща си по телефона. Тя треперела, плачела и била много притеснена, защото това би могло да се случи, когато би била в колата.
За липса на вина се посочва в ответното становище. Юристите определиха представените снимки като негодни, тъй като в Гражданския процесуален кодекс фотосите са негоден доказателствен материал. Що се касае за инцидента, то се оспорва вината на Общината, тъй като настъпването на щетата не е по пряка вина на ответника.
В крайна сметка обаче магистратите отсъдиха в полза на пловдивчанката, но не уважиха щенията й в пълен размер. Те присъдиха единствено разходите й за ремонт на возилото, а именно 4272,02 лв. В мотивите си Районен съд е посочил, че съгласно чл. 3, ал. 1 от Наредба за развитие, поддържане и опазване на зелената система на Община Пловдив, Общината има задължения да стопанисва, изгражда и поддържа зелената система за терените общинска собственост.
„Предвид установените задължения на ответната община да извършва активни действия по поддържането на декоративната растителност в населените места, неизпълнението на този регламент от нейните служители води до възникване на гаранционно-обезпечителната отговорност на ответника по реда на чл. 49 ЗЗД.”, се казва още в мотивите.
В същото време обаче съдът отхвърли иска за неимуществени вреди, но пък осъди Общината да заплати всички разходи за делото, както и тези направени за адвокатски хонорар от страна на пловдивчанката.
Припомняме, че на 26 ноември миналата година, заради снега в Пловдив, бяха подадени над 200 сигнала за паднали клони и дървета
Снимка: Илюстративна