Ковид пандемията се оказа благоприятна за семейните двойки. Ще се зачудите защо? Изолацията през пролетта, а и последващата през ноември и декември, накараха не малко съпрузи да преосмислят връзките си. Изолацията и стресът от епидемията имат своя отпечатък и върху личния живот на хората. Оказа се, че принудителното прекарване на времето заедно при доста двойки е станало причина за окончателна раздяла. Въпреки това някои двойки са успели да заздравят отношенията си по време на карантината. Така 2020 година се оказа благоприятна за семействата.
В Пловдив през изминалата година се наблюдава осезаем спад на бракоразводните дела. Малко над 950 общо са постъпилите молби за разтрогване на брак, като 528 от тях са били по взаимно съгласие и с подписани споразумения.
В момента в Районен съд Пловдив се наблюдава 20% спад на процесите по разтрогване на брака. През изминалата 2020 година през съдебна зала са преминали около 800 заседания, 425 от които по взаимно съгласие.
„Причините за тази тенденция са комплексни. От една страна пандемията, която се отрази на съдебната система. Близо два месеца бяхме с разредени дела. От друга страна двойките преосмислиха решенията си. Да не забравяме и финансовия момент”, заяви пред наш репортер председателят на Районен съд – Пловдив Иван Калибацев.
В момента всички бракоразводни дела преминават през съдебна зала. Към този момент все още не е влязло в сила решението, според което нотариусите също могат да разтрогват бракове, но само със споразумение.
Интересна е тенденцията, която се наблюдава през последните няколко години – разведени отново се женят.
„По-малкото разводи се дължат и на по-малкото сключени бракове. Сватбите са все по-рядко, макар това да е една важна традиция. Любопитен факт е, че имаме двойки, които са преживели тежък развод, със спорове и скандали. Тези двойки, след време отново се женят и връзките и им са по-здрави. Случвало се е да прекратяваме процеси по разтрогване на брак, след наша намеса”, допълни още съдия Калибацев.
Спад се наблюдава и при делата за домашно насилие. До края на месец юли подобен тип жалби са били малко над 100.
„В повечето случаи това са дела, които в голям процент предшестват делата за разводите, дела за родителски права или пък са вследствие на усложнения след развод. Повечето пъти с подобни дела се злоупотребява. Най-често този род искове се получават в края на седмицата и около празници. Единият съпруг декларира, че е жертва на психически тормоз, стига се до жалби и процес и така другият е изгонен от жилището“ коментира съдия Калибацев.
Председателят на Районен съд Пловдив отчете обаче тенденция на спад на всички дела.
„Пандемията се отрази на съдебната система, както и на работата в Районен съд. Намален бе броя на делата, процесите се отлагаха във времето. Спадът на делата е различен при видовете. При едни е по-осезаем, при други е лек”, заяви председателят на Районен съд.
Средно през залите съда преминават около 30 хиляди дела годишно. Според националната статистика Районен съд се оказва най-резултатното съдилище в цяла България.
Още от категорията
Кметът на община "Марица": Нека нощта на Рождество бъде изпълнена с любов и радост за вас