
България се вдига на бойкот срещу високите цени на хранителните продукти в големите вериги магазини на 13 февруари. Организатори на акцията са Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи, а идеята е да се преустанови пазаруването в известните хипермаркети в страната. В тази връзка TrafficNews проведе анкета сред пловдивчани какви са сегашните им нагласи относно цените на продуктите и дали биха уважили обявения национален протест.
Повечето от анкетираните споделят всеобщото мнение, че всичко в страната е поскъпнало и то от години наред. Според пловдивчанин, който живее от няколко години в Норвегия, цените в България са дори по-скъпи от тези в скандинавската държава: „Цените са почти като в Норвегия, даже и по-скъпи. Там хляб съм купувал за 2,15 лева, тук е същото.“
„Престъпни са цените, постоянно, постепенно растат, за да не протестираме, ако ги вдигнат изведнъж“, е мнението на друг пловдивчанин.
Има и такива обаче, които са критично настроени към това схващане, че стоките в България са скъпи: „Много е хубаво да са евтини продуктите, да са с ниски цени, само че има пазарни механизми. По тази логика, ако големите вериги магазини ни оскубят, малките кварталните защо не продават на по-ниски цени, ще си счупим краката да ходим там. Това не се случва.“
На въпрос ще участват ли в бойкота следващата седмица, по-голямата част от анкетираните споделят, че ще го уважат, въпреки че смятат, че подобни действия няма да променят икономическата ситуация в България.
По думите на пловдивчанин страната ни има сбъркана политика: „Пазарувам в големите вериги, всичко е добре организирано, стоки, колкото искате. Аз съм фитопатолог и имах случай в един голям хипермаркет преди години – следят продукцията за остатъчни пестициди. Колко квартални магазини го правят това? Нула, няма никакъв контрол. Окей, на 13-и февруари блокираме големите вериги, но какво правим на 14-и, някой може ли да ми каже?
Припомняме, че в края на януари гражданите на Хърватия първи организираха протест, по време на който никой не влезе в големите търговски вериги. Техният бойкот обаче продължи цяла седмица – от 31 януари до 5 февруари. Мотивите бяха свързани с недоволството на потребителите от високите цени и недостатъчния контрол на действията на търговците.
Тази инициатива е в момент, когато инфлацията продължава да влияе върху стандарта на живот на гражданите, а обществеността все по-често обвинява търговските вериги за необосновано увеличение на цените.
Редица други държави от Балканския полуостров също се включиха.
Още от категорията

Отново! Поискаха отвод на съдебния състав по делото "Дебора”

Служители на ОП "Чистота" чистят графитите на Сахат тепе
