Пловдивчани настояват за спешни промени в ръководството и начина на работа на зооветеринарния комплекс „Приятели завинаги”, които да гарантират, че правата на животните се спазват. С TrafficNews се свързаха доброволците Димитрина Титова и Мария Урилска, които заявиха, че липсва адекватна грижа за четириногите, настанени в приюта.
„Над две години посещаваме редовно общинския приют за кучета и всяка седмица ставаме свидетели на липсата на адекватна грижа за животните, както и на различни нарушения на законите и наредбите от страна на управляващите приюта. Системно се неглижира животът, здравето и благосъстоянието на кучетата от страна на служителите. Не се предотвратяват заболяванията, страданията и инцидентите по време на престоя им там”, твърдят доброволците Димитрина Титова и Мария Урилска.
В сигнала до медията ни са описани действия и бездействия на служители на приюта и по-конкретно тези на управителя д-р Веселин Бекирски, забелязани от доброволците. Настояват за поемане на отговорност към безстопанствените кучета и котки от страна на община Пловдив и ръководителите на приюта, както и за осигуряване на достъп на гражданите до актуален и редовно поддържан електронен регистър за кучетата, настанени в него. Повод за сигналите им е забелязано от тях нехуманно отношение към животните.
Определят като недопустимо, че още през 2021г. приютът е увеличил капацитета си с 65%, но бюджетът му е останал същият, като по думите на д-р Бекирски няма пари за качествено медицинско обслужване и лечение на кучетата, заради което има и случаи на смърт заради немарливост и заради събиране на агресивни животни в една клетка. По този повод доброволците са изпратили редица сигнали до община Пловдив, кмета на града, Българска агенция по безопасност на храните, Български ветеринарен съюз и други институции. По думите им през пролетта на тази година две от кучетата, които доброволците познавали от години са починали поради ненавременно и неадекватно лечение. Към сигнала са приложени и снимки на животни от приюта с различни наранявания по тялото.
Във връзка с тези и други твърденията на доброволците за нарушения, медията ни изпрати запитване до новия директор на ОП „Зооветеринарен комплекс” д-р Аргирова, която от месец юни замени предишния директор инж. Георги Божев. По отношение на достъпа на гражданите до Електронния регистър за кучетата, настанени в приюта тя заяви, че има такъв за постъпващите и обработени в ОП „ЗВК” безстопанствени животни, постъпващи във ветеринарната амбулатория и/или настанявани в приюта. В регистъра има възможност да се въвеждат всички данни за заловени животни, като идентификация, снимка, дата и вид на ветеринарните манипулации, данни за паспортизация, данни за последващи залавяния и манипулации, данни за лекарите осъществили манипулациите. Информацията в регистъра се въвежда и актуализира от управителя на приюта за безстопанствени животни.
След одомашняване, връщане на мястото на залавяне или при смърт на куче, за което е имало данни, ангажимент на управителя на приюта е да актуализира информацията, като същата не се унищожава, а остава в архив.
По повод казаното от д-р Бекирски, че през 2021 г. капацитетът на приюта е увеличен с 65% Аргирова заяви, че през годините, в които е функционирал приютът, периодично са извършвани дейности по изграждане на нови, допълнителни стационарни клетки за настаняване на кучета в приюта. Приютът е получавал от ОДБХ-Пловдив ново удостоверение за регистрация със съответния одобрен капацитет.
През последните 12 години капацитетът на приюта е променян по следния начин:
През 2012 г. е получено одобрение за капацитет 35 броя кучета, които могат да се настанят в приюта;
През 2016 г. – капацитетът става 59 броя кучета;
През 2017 г. – капацитетът става 85 броя кучета;
През 2021 г. – капацитетът става 91 броя кучета;
През 2023 г. – капацитетът става 90 броя кучета в стационар (и 17 броя кучета в клетки за пред- и пост- оперативен престой).
Във връзка с коментара, касаещ средствата в бюджета на предприятието, отделени за медицинско обслужване и лечението на кучетата, посочва, че ежегодно бюджетът на предприятието се планува, мотивира и защитава пред ръководството на Община Пловдив. За медикаменти и лечение на кучетата от приюта са отпуснати толкова средства, колкото са поискани от предприятието. По преценка за необходимост от страна на ръководството на предприятието, бюджетът на звеното може да се преразпределя в полза на неотложни разходи, каквито са например лечението на животните, като в същото време се реорганизира дейността на звеното и се минимизират по-малко спешните и неотложни дейности.
Бюджетът през изминалите години е:
През 2020 г. – 463 255 лв.
През 2021 г. – 532 343 лв.
През 2022 г. - 606 082 лв.
През 2023 г. - 613 665 лв.
План за 2024 г. – 711 480 лв.
Видно от данните по-горе, всяка година бюджетът на предприятието се увеличава, заяви тя. Ръководството на ОП ЗВК работи за привличане на дарители на храна, медикаменти и средства за медикаменти и лечение на животните, за усилено търсене на добронамерени осиновители за животните, за привличане на външни медици и студенти по ветеринарна медицина на практики и стажове в общинската амбулатория, като добави, че предстои сключване на споразумение за партньорство с Тракийски университет – Стара Загора.
По отношение констатираните случаи на смърт на кучета в приюта тя заяви, че за всеки един от тези случаи има съставен констативен протокол, в който се описва причината за смъртта на кучето. От написаното в тези протоколи, както и в резултат от последвали проверки от НПО и ОДБХ-Пловдив по някои от тези случаи, може да се каже, че смърт на животни е настъпвала не само поради нелечимо заболяване, но и поради допуснати ситуации, довели до тежки и необратими наранявания между животните.
Във връзка с установените нарушения в приюта от началото на 2022 година, тя посочи, чедо момента са съставени и връчени 14 предписания и 2 акта за установяване на административно нарушение. Поетапно в момента се работи по тяхното отстраняване в съответствие с дадените срокове за изпълнение.
По повод запитване дали се предвиждат проверки в приюта и начина на работа в него, Аргирова сподели, че по Законът за ветеринарномедицинската дейност и Законът за защита на животните предвиждат в приютите да се извършва контрол, както и обществен – текущ и по сигнали на граждани и НПО. Добавя, че приемат проверките с положителна нагласа, защото при тях контролните органи дават насоки за работата, така че дейността да бъде в максимално съответствие с действащите нормативи.
Още от категорията
Съдът в Солун осъди подсъдимите за смъртта на българина Тоско Бозаджийски, убит от футболни ултраси