Едва 8 от 100 пловдивчани са доволни от това как Общината се грижи за чистотата на града под тепетата. Анкета на TrafficNews сочи, че гражданите на Пловдив, иначе заел четвърто място в Топ Европейски туристически дестинации, не го намират за добре поддържан и приветлив във вътрешните си части.
Като основна причина за мръсотията обаче се посочва още един фактор, с който полисите се сблъскват в последните години - засилената строителна дейност и дори презастрояването на градската среда. Те, от своя страна, довеждат до неизбежно замърсяване, смятат пловдивчани. Тази позиция се заема от близо 40 на 100 от запитаните, които заявяват, че градът на седемте тепета е замърсен от утежнително високия брой на строителни обекти.
От друга страна, като още един виновник за недостатъчно добрата поддръжка на бившата столица на културата пловдивчани сочат Общината. По-конкретно, от отговорите им става ясно, че от ОП „Чистота“ не метат и мият достатъчно често. Тази позиция се споделя от всеки трети, участвал в анкетата, според който освежаването на по-малки или вътрешноквартални улици трябва да се случва редовно.
Вредител на чистия Пловдив се оказва и малкият брой на контейнери, пръснати из града. Близко до мисълта е, че именно първата причина – силното застрояване и пренаселеността, помага 21% от анкетираните да посочат това. Или както е казал Мечо Пух – колкото повече, толкова повече.
Според заелите това становище, казусът може да бъде оправен само с инсталирането на още контейнери за смет в кварталите. Това на практика не е лоша идея, но за същото се изисква и по-често сметоизвозване, което само по себе си ще коства на общинското предприятие допълнителен ресурс.
Припомняме, че според новите план-сметки на Общината бюджетът за поддръжка на чистотата скача, без това да е се отразява на таксите за граждани. За 2022 г. ще се похарчат около 46, 4 милиона лева, за да бъде Пловдив по-приветлив.
Заделиха се повече пари за осигуряване на близо 600 съдове– контейнери, кофи и други, за общо 200 000 лв. Още 12, 4 милиона лв. ще бъдат усвоени за сметосъбиране и сметоизвозване.
23 млн. лв. ще се харчат за почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и други територии от населените места, поддържане на дъждоприемните шахти. Пари ще отидат и за издръжка на ОП-тата „Чистота“, „Градини и паркове“ и „Траурна дейност“.
С това бюджета на предприятията, отговорни за спретнат Пловдив, расте с приблизително 3 млн. лв. сравнено с 2021 г. Да видим дали това ще даде нужното отражение върху така желания от пловдивчани чист град.
Но преди да затворим темата, нека си напомним, че за да продължи Пловдив да носи духа на Европейска столица на културата, сме отговорни и ние! Пазете го!
Още от категорията
Мръсен въздух в Пловдив! Притесняват ли се хората за здравето си, или смятат, че това не е заплаха АНКЕТА