Десетки дела по съдилищата за незаконно строителство, стотици заповеди по районни кметове за премахване на сгради и 0 лева за такъв тип дейности в бюджета на Община Пловдив за 2023 година. Незаконното строителство в града процъфтява, а всеки, който си строи къща в разрез със закона вече знае, че няма кой да му е пипне, не и сега. Защото просто пари няма.
В Пловдив са обособени четири основни т.нар. гета, в които има десетки, а някъде и стотици незаконни къщи. Лошото е, че броят и на гетата, а и на постройките се увеличава, без обаче да се взимат мерки от градските власти.
Преди години всяка пролет започваха акции по премахването на незаконни постройки в Столипиново, Арман махала, Шекера и Аджисана. С приоритет се премахваха сгради, които са опасни или върху част от уличната мрежа. В този мандат обаче освен единично премахване на такъв тип постройки – т.нар. акции няма. От друга страна се вижда как се обособяват и нови места с къщи и огромни сметища – както моста под „Ален мак”. Там в последните месеци се палеха ежедневно боклуци, а покрай незаконните къщи се бе образувало огромно сметище. Теренът бе разчистен, но това го строи собственикът на имота, който е частен.
„След като влязохме в контакт със собственика заради редицата сигнали за този терен, той премахна сградите и разчисти терена, където се бяха самонастанили хора. За тази година нямаме в бюджета средства за премахване на незаконно строителство, макар да имаме десетки заповеди за премахване в няколко квартала”, заяви кметът на „Северен” Стоян Алексиев”.
Бутнаха опасни постройки и разчистиха сметище в "Северен"
В „Централен” също не разполагат със средства, а според Георги Стаменов трябват поне 150 000 лева на година, за да се премахват опасните сгради в района.
Най-тежко е положението в „Източен”, където е квартал Столипиново. Районният кмет Иван Стоянов коментира, че има влезли в сила над 800 заповеди за бутане на незаконни къщи и постройки, разположение върху общински терени.
„За да премахнем опасните сгради и тези върху уличната регулация трябват поне 1 млн. лева. Отделно са необходими около 350 000 лева за бутането на детската градина на „Елба”, чието конструктивно обследване показа, че е негодна и опасна. Въпреки това често в нея се самонастаняват търговци”, каза Стоянов.
Проблемът с незаконните постройки е огромен в цяла България. В редица населени места се образуваха цели квартали, в които няма и една тухла изградена с разрешение. Тук не става въпрос да се изгонят просто хора от къщите, в които живеят, а да се спазват правила.
Когато се вдигне една такава постройка и в нея се нанесат да живеят хора, не след дълго до нея ще построи друга и така те ще се увеличават с геометрична прогресия и така се зараждат поредните гета, където цари беззаконието.