Над 200 представители на водещи компании от България, Турция и Румъния, дипломати, институционални партньори и бизнес лидери се събраха днес в Тракия икономическа зона. Причината за това е участието им в Регионалната конференция „Икономическо партньорство и развитие на бизнеса в регион Пловдив“. Форумът, който е част от поредицата Регионални бизнес конференции, бе открит от областния управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева. Тя представи последните данни на Института за пазарна икономика, представени в техния доклад „Профили на регионите: Показатели за 2024 г.“

Тя акцентира още върху ролята на образованието за икономическото развитие, отбелязвайки повишения дял на хората с висше образование в региона – вече 31%, при едновременно намаление на дела на хората с основно и по-ниско образование до 15%. Добави още, че по отношение на пазара на труда – областта е сред водещите четири в страната, след София и Варна. Делът на трудоспособното население в област Пловдив остава сравнително висок – 59%, при 58% средно за страната. Пловдив е сред водещите региони в страната и по показатели на пазара на труда, с коефициент на заетост от 75% и безработица от едва 4,2%.

„Тези данни показват как се развива областта по отношение на икономическите показатели. Брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Пловдив нараства, като увеличението е значително по-високо от средното за страната. По този показател се изкачваме на 6-то място в страната“, подчерта проф. Янчева.

 „Разходите за дълготрайни материални активи и чуждестранни инвестиции се увеличават значително, което ясно се вижда от икономическото развитие в региона. Културният и туристическият живот в област Пловдив е един от най-интензивните в страната. Това се доказва както от признанието "Европейска столица на културата" през 2019 г., така и от последната награда, която кметът на Община Пловдив получи – „Най-добра дестинация за 2024 г.“, коментира още тя.

Инвестиционната и бизнес активност в областта също нараства. Броят на нефинансовите предприятия и разходите за материални активи се повишават значително и са вторите най-високи след столицата. Ръст отбелязват и преките чуждестранни инвестиции, като по-голямата част от тях са съсредоточени в Тракия икономическа зона.

„Множество компании и институти инвестират в научноизследователска дейност, особено в сектори като биотехнологии, изкуствен интелект и роботика. Това показва, че иновациите не са съсредоточени само в малки и средни предприятия, а се развиват в тясно сътрудничество с научните и академичните институции. Пловдив е университетски град, като висшите учебни заведения играят ключова роля в осигуряването на кадри с нужните умения и квалификации. Не бива да забравяме и професионалното образование – областта е на първо място по брой дуални паралелки, които подготвят специалисти в технологичния сектор. Особено внимание заслужава Тракия икономическа зона – най-голямата и най-бързо развиваща се в страната. Тя се превръща в пример за устойчиво и икономическо развитие”, отбеляза още проф. Янчева.

Особено внимание бе отделено на пилотния проект „Въглеродно неутрална ТИЗ“, който стартира преди месеци. Очакваните инвестиции по него надвишават 4 милиарда евро и се очаква да позиционират региона като лидер в зелените иновационни инвестиции.

Нов стратегически проект в Пловдив носи милиарди инвестиции и декарбонизация на индустриятаНаучно-практическият проект бе представен от министъра на иновациите и растежа Томислав Дончев

Основателят на Тракия икономическа зона - инж. Пламен Панчев също отправи приветствие към участниците.

„Днес това е регионално събитие, но съвсем скоро вярвам, че ще се превърне в едно от националните събирания, посветени на развитието на бизнеса в България. Удовлетворен съм, че залата е пълна, дори има правостоящи – за нас винаги са били важни и хората на последния ред“, коментира той.

Заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов пък представи националната визия за развитие и ролята на ТИЗ в икономическата карта на страната.

„Вярвам, че за да постигнем успехи и да повишим конкурентоспособността на страната, трябва да работим с енергия – както на ниво централна и местна власт, така и с бизнеса, научните организации и международните партньори. Едва ли е преувеличено да кажем, че в момента се намираме в една от най-развитите икономически зони в страната. Този модел е уникален. Създава се реално сътрудничество между централната и местната власт, както и между местния и чуждестранния бизнес. Изключително съм щастлив, че днес има така добре организирано събитие, на което ще бъдат обсъдени важни въпроси. Министерството на иновациите и растежа може да бъде полезно – само в област Пловдив сме сертифицирали 42 проекта на обща стойност 1,4 милиарда лева, което е осигурило над 5 000 работни места. За пореден път доказваме, че в България има индустрия и тя има сериозен потенциал. Неслучайно сме днес в Пловдив, защото ТИЗ е една от най-успешните индустриални зони в страната”, заяви зам.-министърът по иновациите и растежа Красимир Якимов.

Събитието се реализира с подкрепата на Българската агенция за инвестиции, Българско-турската и Българо-румънската търговски камари, Канадско-българската търговска камара, както и Търговско-промишлената камара – Пловдив. Под патронажа на проф. Янчева и с участието на ключови публични и частни организации. Конференцията още веднъж потвърди ролята на Пловдив като икономическо сърце на България.

Форумът предостави и възможности за директни срещи между стотици компании и потенциални партньори. Бизнесът имаше възможност да се представи на специално обособена зона с щандове, където се демонстрираха иновативни продукти, услуги и бизнес модели.

Галерия: