След публикациите в TrafficNews за паркоместата на ул. „Капитан Бураго“ в Пловдив, предоставени на КНСБ със служебен абонамент, темата временно влезе във фокуса на институциите. След обществения отзвук от организацията се отказаха от места, които им бяха отредени. Казусът обаче далеч не е приключил. В сигнал до редакцията читателка отново постави въпроса за равнопоставеността на граждани и институции при разрешаването на служебни абонаменти в Пловдив.

„Парадоксът е прост – когато организация получи паркомясто без ясна процедура, това става бързо. Когато обикновен търговец поиска законно да си плати за служебен абонамент, следва отказ“, посочва тя.

Мотивът за отказ в конкретния случай е, че ул. „Капитан Бураго“ е „тупик“ и не позволявала достъп на специализирани автомобили. Според читателката ни обаче този аргумент не се прилага еднакво навсякъде. Като примери тя посочва ул. „Съгласие“ и ул. „Цанко Церковски“, където са разрешени служебни абонаменти за ЕВН, включително върху тротоари, с което се затруднява преминаването на пешеходци, майки с колички и хора с увреждания. На „Доктор Никола Генадиев“ пък служебни паркоместа са предоставени за нуждите на Община Пловдив.

В тези случаи аргументът за „невъзможен достъп“ не е бил пречка, пише читателката и прилага снимки от улиците, които споменава.

На „Капитан Бураго“ ситуацията изглежда още по-противоречива. Свободното паркиране е разрешено, живущите разполагат с по един или повече автомобили, а работещи в района също използват улицата. Често не достига място дори за самите жители, а автомобилите спират по цялата дължина. Въпреки това сметосъбиращите камиони преминават ежедневно – при реално натоварена улица и без обособени служебни абонаменти.

„Ако улицата е опасна заради паркиране, защо не се забрани изцяло? Ако не е – защо на едни се разрешава, а на други не?“ – пита читателката.

КНСБ–Пловдив се отказа от ползването на скандалните паркоместа в Центъра на Пловдив

Случаят с КНСБ от миналата година показа, че когато има публикации в медиите, бързо следва и реакция от страна на институциите. Когато обаче гражданин или малък бизнес подаде заявление по установения ред, изчака сроковете и заяви готовност да заплати таксата, резултатът често е формален отказ или липса на отговор, коментира читателката.

Темата надхвърля рамките на едно конкретно паркомясто. Паркирането в града е все по-проблемно, особено в малките улици в центъра на града. Затова TrafficNews направи опит да се свърже с директора на ОП „Паркиране и репатриране“, за да получим повече информация относно реда и издаването на разрешения за служебен абонамент и има ли въведено някакво ограничение за този район. Към момента на публикуване на материала Ненко Калакунов не отговори на опитите на репортерите ни да се свържат с него.