Днес екипи на ОП "Чистота"  почистиха Сахат тепе (Данов хълм) в Пловдив, като премахнаха множество графити, оставени от вандали. Целта е да се възстанови автентичния облик на едно от най-емблематичните места в града, често посещавано както от местни жители, така и от туристи.

За съжаление вандали системно шарят със спрейове както скалите, така и каменните огради. Хулиганите са непълнолетни и дори да бъдат заловени, нито те , нито родители им търпят някаква санкция. За тяхно "удобство" в подножието на тепето работи магазин, от който те без проблем се снабдяват със спрейове. Преди броени дни на една от оградите се появи и свастика. 

Сахат тепе, известно със своята Часовникова кула и панорамни гледки, е част от културно-историческото наследство на Пловдив. 

През ноември миналата година пловдивчани, живеещи в района на Данов хълм, внесоха петиция с над 500 подписа в общината, в която настояват за спешни мерки за облагородяване на тепето. Те се обърнаха с апел към кмета Костадин Димитров, зам. кмета по екология Иван Стоянов и кмета на Район „Централен“ Георги Стаменов, в който изброяват серия проблеми, чието решаване не търпи отлагане. 

Сред най-важните и неотложни проблеми са посочили премахването на изгнилата дървесина и прочистване на зелените площи от изсъхнали и опасни дървета, подмяна на осветлението, поставяне на допълнителни кошчета за отпадъци, подмяна на изпочупените пейки с по-качествени, ремонт на пътеките, изграждане на поливна система и видеонаблюдение.

В писмото си те напомнят, че от 2014 година има приет План за управление на Данов хълм, в който са разписани мероприятията, необходими за опазване и възстановяване на парка, но към момента нито една от препоръките не е изпълнена.

Диригент и адвокат работят извънредно като градинари на Сахат тепеНадяват се и други доброволци да се присъединят към тях, за да върнат старата слава на хълма

Вандали запалиха огън на Сахат тепе! Следващият път може и да е фаталноЗаради липсата на видеонаблюдение, хълмът редовно става поле за изява на гамени от всички възрасти

Сахат тепе осъмна нашарено с графити заради тайнствената РайнаХълмът продължава да е "изложбена зала" на самозвани графитъри

Пътят към Сахат тепе – килим от фасове и безотговорностКой съсипва подстъпа към емблематичния хълм?