
Днес пловдивчани ще отбележат 188-та годишнина от рождението на Апостола на Свободата. Церемонията започва в 10 часа пред паметника на Васил Левски на централната алея на Бунарджика в Пловдив.
Слово ще произнесе Ружка Генова – директор на Спортно училище „Васил Левски“ в Пловдив и член на Общински комитет „Васил Левски“. Водещ на честването ще е Златко Павлов.
В церемонията ще участват представителни формирования от Пловдивския гарнизон, военен духов оркестър, венценосци, членове на Общински комитет „Васил Левски“, Национално дружество "Традиция" и комитет „Родолюбие“.
На общоградското честване, включващо поклонение и полагане на венци и цветя се очаква да присъстват народни представители, ръководството на община Пловдив, Областният управител, Председателят на Общински съвет, Командирът на Силите за специални операции, почетни консули, общински съветници, представители от Общината и районните кметства, на политически и обществени организации, граждани и медии.
Апостолът на свободата е най-светлия символ на борбата за национално освобождение и морална съвест на българския народ.
Левски остава в историята не само с героичните си дела, но и с изпреварилите времето си идеи за демокрация, равенство, гражданско участие и саможертва в името на общото благо. Организатор на вътрешната революционна мрежа и безспорен лидер на националноосвободителното движение, той посвещава живота си на мечтата за „чиста и свята република“.
Неговите послания звучат с особена сила и днес:
„Дела трябват, а не думи.“
„Ако спечеля, печеля за цял народ – ако изгубя, губя само мене си.“
„Всички народи в Българско ще бъдат равноправни – българи, турци, евреи и пр.“
Нравствената висота на Левски не се измерва само в историята, а и в настоящето. В общество, в което често липсват морални ориентири, личността му продължава да бъде етичен компас, напомнящ за силата на вярата, последователността и саможертвата. Той ни остави не просто революционен план, а ценностна система, по която да се измерваме.
На този ден обществото ни, разделено от теополитически и вътрешнополитически спорове, е добре да си спомни и ясната позиция на Левски по отношение на външната намеса. Той категорично се обявява за самостоятелна българска революция, без зависимост от чужди сили. В писма и изказвания Апостолът предупреждава, че свободата, подарена отвън, винаги носи след себе си политически зависимости, и настоява, че българският народ трябва сам да извоюва своето освобождение – за да бъде истински свободен и отговорен за съдбата си.
Левски ногократно е предупреждавал съратниците си да не чакат помощ от Русия за Освобождението. “Никому не се надявайте - говореше той. - Ако не сме способни да се освободим сами, то значи, че не сме достойни да имаме свобода; а който ни освободи, той ще да направи това, за да ни подчини отново в робство...”
Васил Левски загива едва на 35 години, но живее и до днес – в паметта на поколения, в имената на училища, площади и институции, и в най-съкровените идеали на българите.
На 188-годишнината от неговото рождение си струва да се запитаме не само как го почитаме, но и дали живеем така, че да бъдем достойни за него.