Сериозни дебати, разсъждения и оживени дискусии се разразиха пред Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия „Арх. Камен Петков“ минути след приключването на Държавния зрелостен изпит по български език и литература. 

Припомняме, че дванайсетокласниците в цялата страна полагат днес ДЗИ. Изтеглен бе Вариант 4 за полагане на изпита. Зрелостниците трябваше да избират дали да пишат интерпретативно съчинение "Разум и чувства" по "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев, или есе – "Животът - колело или стълба".

На матурата днес: Падна се Емилиян Станев, вижте темата

Възпитаниците на Английската гимназия в Пловдив демонстрираха увереност и споделиха пред наш репортер, че изпитът им се е сторил изключително лесен. Веднага след напускане на училищната сграда, усмихнати тийнейджъри се втурнаха към своите съученици, които оживено обсъждаха съдържанието на матурата, разсъждаваха по поставените теми и сравняваха отговорите си.
Мненията бяха разделени между интерпретативното съчинение и есето. Повечето момичета избраха да работят по темата „Разум и чувства“ върху произведението "Крадецът на праскови" от Емилиян Станев. 

Мари, една от отличничките на Английската гимназия, бе сред последните, напуснали сградата на Строителния техникум. Тя вече е насочила своя професионален път към медицината и ще продължи семейната традиция като четвърто поколение медик. 

„Имаше подвеждащи въпроси в тестовия модул. По-лесен ми се стори вторият, където трябваше да отговаряме на отворени въпроси. В крайна сметка избрах интерпретативното съчинение. Бях добре подготвена за конкретното произведение, а и учителите ни съветваха да разсъждаваме задълбочено върху изучаваните текстове“, сподели Мари. 

 

Теодор предпочел есето, като развил тезата, че животът е като стълба – винаги се изкачваш нагоре и е от съществено значение по кое разклонение ще поемеш. Той разсъждавал и върху идеята за живота като кръговрат, подобен на въртящо се колело. 

„На толкова важен изпит е ключово да запазиш самообладание. Именно затова есето е по-лесният избор. Винаги ни съветваха да избираме съчинението, тъй като при паника е трудно да мислиш рационално. Когато един ученик е добре подготвен, положил е усилия през всичките четири години, няма как да му се стори трудна матурата. За мен ДЗИ не беше предизвикателство, а вторият модул – най-лесен“, заяви Андрея. 

Не липсваха и абитуриенти, които напуснаха класните стаи с помрачени лица. 

„Каквото съм направил – това е. Писах есе, не помня каква беше тезата ми. За мен най-труден се оказа третият модул. В зависимост от резултатите ще реша дали да продължа с висше образование“, сподели възпитаник на езиковата гимназия.