Особеностите на пловдивската местна политика е тема, която е достойна за цял научен труд по политическа психология. Връзките, отношенията, комуникацията и всички други процеси при местните дейци никога не могат да влязат в общоприетите рамки на политическите процеси и поведение.

Още от времето на Славчо Атанасов, а след това и през Иван Тотев, никога не се е знаело кой управлява, кои са опозиция, кои са в коалицията и кой каква роля има. С годините това става още по-сложно, като намира своята кулминация в мандата на Здравко Димитров.

Черно на бяло ГЕРБ управлява града, но една от любимите теми на местните анализатори е вътрешната битка в партията между двата лагера – на Здравко Димитров и Иван Тотев.

Кой с кого управлява обаче е трудно да се каже. Със сигурност "Кауза Пловдив" са част от управляващата коалиция и те имат представители в изпълнителната власт в лицето на Георги Титюков.  „Съюз за Пловдив” също имат свои кадри в нея, като триумвиратът от партии, които са до Зико завършва с ВМРО след присъединяването на Владимир Кисьов към формацията.

Отношенията обаче в самата коалиция са понякога странни, а пример за това е един критичен пост на Дани Каназирева към случващото се на улица „Даме Груев”. Там ремонтите са спрени, а депутатът поставя редица въпроси към Община Пловдив и доста сериозно ги критикува.

В поста си никъде не се споменава ГЕРБ, макар тя да е депутат от партията.  Не така стоят нещата с формацията, от която бе издигната няколко пъти за кмет на Пловдив.

„С моите колеги от „Съюз за Пловдив“, сме внасяли предложения във всеки бюджет в предходните мандати да се заложат средства за ремонта”, пише Каназирева.

С други думи, когато говорим за национална политика Каназирева е от ГЕРБ, но когато говорим за местна – от „Съюз за Пловдив”. Макар и странно, ако се погледне от друга страна двете формации са част от същото това управление, което взима решения за управлението на града. Местната структура дори има представител в Община Пловдив на висок пост – Веселин Козарев, който е директор на ОП „Градини и паркове”.

Така стигаме до втората особеност на пловдивската политика. Публикацията на Дани Каназирева е спонсорирана във Фейсбук,не от кой да е, а от самия Веселин Козарев. Директорът, който е и активист на „Съюз за Пловдив” и платил този пост да стигне до възможно повече хора в Пловдив, за да разберат за „символа на безхаберието" в Пловдив. 

Освен името на Козарев, на контактите под спонсорираната публикация стои сайта на Каназирева и личния му телефон. В същото време самият Козарев е директор на общинското предприятие, а началник му е Здравко Димитров.

Така се получа ситуация, при която депутат от ГЕРБ - Каназирева, публично критикува кмет от ГЕРБ  - Здравко Димитров, през местна формация - Съюз за Пловдив, която е коалиционен партньор на управлението на Пловдив, а публикацията, имаща вид на предизборен агитационен материал, се рекламира от  директор в същата тази Община – Веселин Козарев.

Тук, ако не говорим за политическа психология, а с медицински термини, вероятно определението би било нещо близо до шизофрения. Все пак особеностите на пловдивската политика са виждали и по-фрапантни примери, за да даваме толкова крайни диагнози.

Въпреки това е странно, а и нечестно, спрямо хората, до които е платено да видят тази публикация. Защото всички изброени участници в процесите в общината носят колективна отговорност за случващото се и на „Даме Груев”.

При първата копка кметът,  заедно със светниците от различни формации, включително и „Съюз за Пловдив”, се снимаха до багера. Вероятно и на рязането на лентата ще е така.  Със сигурност всички ще си препишат заслугата за двете събития, но явно не всички носят отговорността при проблемите между тях с ремонта.

Нещо повече – да си правиш пиар по този начин е просто… шизофренично.