
Министърът на околната среда и водите Манол Генов, народни представители от Пловдив град и Пловдив област, както и кметове на общини излязоха с предложения за законодателни промени, които да решат проблемите с незаконните сметища и почистването на речните корита. Това стана по време на среща, свикана по инициатива на областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева, съобщиха от администрацията. Дискусията беше в продължение на обсъждани проблеми на предходни срещи с кметовете на област Пловдив и във връзка с искането им да представят предложенията пред народните представители.
"Това са два изключително тежки проблема, които създават затруднения на кметовете и те от години търсят подкрепа за по-ефективни мерки и решения. Те обаче минават през законодателни промени", каза в началото на срещата проф. Янчева. Министър Генов обърна внимание на кметовете за необходимостта от откриване на по-голям брой регламентирани депа за строителни отпадъци. Той уточни, че това е проблем за цялата страна. По думите му само чрез засилена проследяемост на строителните отпадъци, може да се избегне изхвърлянето им на нерегламентираните сметища.
По закон местната власт е ангажирана с осъществяването на контрол и трябва да се предложи работещ механизъм чрез конкретни предложения за законодателни промени. Някои от предложенията за законодателни промени, направени от кметовете на общини в област Пловдив, са предвиждане на по-сериозни наказания за нарушителите, например чрез конфискуване на превозни средства, както и възможност за налагане на прогресивни глоби на замърсителите, като размерът им да бъде актуализиран спрямо инфлацията, като най-ниската глоба в размер от 100 лв. да бъде необжалваема.
Областният управител очаква от кметовете до края на седмицата да внесат всички направени конкретни предложения на срещата, за да може да се изпратят и към Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и към съответната комисия в Народното събрание за разглеждане.
Беше обсъдена и необходимостта от промени в Закона за водите. Към момента законът вменява отговорности на кметовете в границите на урбанизирана територия, на областните управители и други задължени лица (собственици и стопани на съоръжения) извън урбанизираните територии. Това според присъстващите води до раздробяване на участъците и до трудности при реализацията на превантивните дейности, които стават все по-неефективни и по-трудни за изпълнение. Участниците в срещата се обединиха около тезата, че този въпрос може да се разреши чрез създаване на единен орган за управление на водите.
Още от категорията

Кордон от маскирани полицаи изкараха шефа на пловдивската митница от сградата ВИДЕО


Акценти



Задържаха трима мъже за търговия с наркотици в Пловдивско




Отложиха делото „Дебора” заради мярката на Георги

Близо 1000 екипа на полицията ще следят трафика по празниците
