Нова жалба на КАБ до Комисията за защита на конкуренцията може да забави процедурата по обществената поръчка за новата сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий“ в Пловдив. Припомняме, че Община Пловдив обяви обществена поръчка за над 22 млн. лева без ДДС за инженеринг, строителство и надзор на нова сграда на училището. Това се случва на фона на отхвърлената преди дни от КЗК жалба на Камарата на архитектите за изграждането на новата сграда на Математическата гимназия, които обжалваха избрания подход строителството да се извършва на принципа инженеринг.
Архитектите са на мнение, че е редно първо да се обяви обществена поръчка за проектиране, или конкурс за визията на школото. На базата на тях да се пусне и поръчка за СМР-та. КЗК отхвърли искането за спирането на процедурата, но все още не се е произнесла по същество.
Преди дни зам.-кметът по образование, който е и възложител на въпросните проекти Владимир Темелков заяви пред репортер на TrafficNews, че забелязва тенденциозност в действията на КАБ, като допълни, че според него няма нищо порочно в инженеринга. Това е най-бързият начин за реализация на проектите и усвояването на парите, които са били отпуснати, категоричен е той.
Очаква се СУ "Св. Патриарх Евтимий" да има нова сграда на ул. „Кръстьо Раковски” в район "Западен", като това ще се случи след като Община Пловдив избере изпълнител. Средствата са осигурени по програма на Министерството на образованието и науката, като към момента има финансиране за проектиране и надзор, а за строителството на сградата има отпуснати 6 милиона лева от министерството и 4,5 милиона лева от бюджета на община Пловдив.
Проектирането ще струва 441 хиляди лева, а минималният срок за него е 220 календарни дни. Изграждането на училището пък трябва да е за най-много 700 календарни дни. Предвижда се в новата сграда да се обучават само гимназиални класове.
Площта на имота е 9525 кв.м, като е заложено 40% застрояване и минимум 20% зеленина, с условия за спорт в двора на училището. Учебната зона ще заема 3854,40 кв.м, като в нея ще бъдат разположени помещения за администрация, лекарски кабинети, сектор за извънкласни дейности, столова, библиотечно-информационен център и физкултурен салон. Сградата трябва да отговаря на енергиен клас „А”, с ниско потребление на ток, но не и за сметка на задължителната за училище температура в класните стаи.
Изисква се всяка учебна стая да е оборудвана с ергономични едноместни модулни учебни маси и столове, мултимедиен проектор, лаптоп, бяла дъска, екран за проектор, секция за книги, закачалки, шкафчета за дрехи и учебници, предвиден кът за отдих и Wi-Fi.
Според предложената цена и сроковете за проучване, проектиране и строителство следва тръжната комисия да определи изпълнител по формула на база икономически най-изгодната оферта.