"Най- накрая виждаме активна работа на Сахат тепе. Не можем да повярваме на очите си.“ Така живеещите около емблематичния хълм в сърцето на Пловдив посрещат офанзивата, която тече вече месец на Данов хълм.

Акцията по социализация на тепето започна преди месец, като служители на ОП „Чистота“ почистиха голяма част от графитите по скалите и стените. След това започна ремонт на двете отдавна пресъхнали чешми на хълма. Възстановено е и водоподаването до горната част на тепето и през летните месеци поливната система там ще заработи. Ремонтирани са всички изпочупени пейки , като дървените летви са заменени с нови.

През последните дни екипи на ОП „Градини и паркове“ секат изсъхнали дървета и прочистват храстите, които буквално задушават високата растителност в района. 

Предстои поставяне на видеонаблюдение и осветление с помощта на спонсори. През есента ще се направи ново залесяване с устойчиви дървесни видове. 

Планира се и възстановяване на водния часовник, разположен в близост до Телевизионната кула. Паралелно с това се водят преговори с международна компания за изграждане на слънчев часовник до Часовниковата кула. „Проектът за водния часовник е изработен на база световни образци и ще бъде единствен по рода си в България“, допълни Стаменов.

За съжаление гласовете на няколко общински съветници попречиха да бъдат гласувани допълнителни средства за бюджета на „Централен“ при обсъждането на бюджета. Кметът Георги Стаменов внесе искане за допълнителни средства за осветление, пътна маркировка и др, но то бе отхвърлено от градските съветници.

Вносителят на Бюджет 2025 – кметът на Пловдив Костадин Димитров също не се съгласи с нито едно от исканията за облагородяване на район „Централен“.

През ноември миналата година пловдивчани, живеещи в района на Данов хълм, внесоха петиция с над 500 подписа в общината, в която настояват за спешни мерки за облагородяване на тепето. Те се обърнаха с апел към кмета Костадин Димитров, зам. кмета по екология Иван Стоянов и кмета на Район „Централен“ Георги Стаменов, в който изброяват серия проблеми, чието решаване не търпи отлагане. 

Сред най-важните и неотложни проблеми са посочили премахването на изгнилата дървесина и прочистване на зелените площи от изсъхнали и опасни дървета, подмяна на осветлението, поставяне на допълнителни кошчета за отпадъци, подмяна на изпочупените пейки с по-качествени, ремонт на пътеките, изграждане на поливна система и видеонаблюдение.

Очевидно голяма част от спешните мероприятия ще бъдат реализирани благодарение на спонсори, а не от данъците на пловдивчани.

Въпреки липсата на институционална подкрепа, реалната промяна на Сахат тепе започна – и то благодарение на ангажираността на районната администрация и помощта на частни дарители. Очакванията на гражданите сега са високите темпове на работа да се запазят и тепето най-накрая да се превърне в място за отдих, достойно за статута си на символ на града.

 

Служители на ОП "Чистота" чистят графитите на Сахат тепеХулиганите са непълнолетни и дори да бъдат заловени, нито те, нито родители им търпят някаква санкция

Започнаха реновирането на чешмите на Сахат тепе, до края на май ще потече вода от тяхВ следващия етап от облагородяването на хълма фокусът ще бъде върху растителните видове, коментира Георги Стаменов

Коктейли и футбол по чорапи през уикенда на Сахат тепе