1224 домакинства са подали заявления за подмяна на стари отоплителни уреди с екологично чисти по новата програма за подобряване на въздуха в Пловдив. Припомняме, че проектът за 28 млн. лева отваря възможност домакинствата на територията на града, които през зимния сезон все още се топлят на дърва и въглища, да преминат безплатно на алтернативни екологични уреди – климатик, термопомпа, камина на пелети и други. С изпълнението му се очаква да се постигне спад на емисиите на ФПЧ, отделяни от битовото отопление – изведен като основен фактор за мръсния въздух в града.
На този етап е приключена и изпълнена първа фаза за подмяна на уредите на твърдо гориво – на дърва и въглища. Индикаторът за събрани стари кюмбета е изпълнен. В момента се влиза в изпълнение на втора фаза за подмяна на вредящите съоръжения. Проучване сочи, че от всички опции за алтернативни отоплителни уреди, пловдивчани масово предпочитат климатиците.
„Искам да апелирам обществото да посетят офиса, разкрит в Централна поща, където могат да получат разяснение какви уреди могат да получат и да подадат заявление за подмяна. Обобщената справка за подадените заявления показва, че за климатици имаме 2132 броя, камина на пелети 8, камина с водна риза – 19, пелетен котел – 7, термопомпа въздух-вода 21, радиатори – 35, фотоволтаична система – 1 брой“, заяви зам.-кметът по екология Иван Стоянов.
Вече са сключени и първите договори с домакинства. Към подмяна може да се премине, когато хората посочат, че искат това да се извърши. „Имаме готовност това да стане в рамките на настоящия отоплителен сезон“, допълни ръководителят на проекта Веселка Чопкова. Тя подчерта, че за да кандидатстват за подмяна, домакинствата трябва да отговарят на няколко изисквания – да са собственици на жилището, в което искат да се направя подмяната. Както и задължително да се отопляват на печка за твърди горива – въглища или дърва.
„На сайта на общината има покана към всички жители на града, като е обявен срок до 31 март за подаване на заявления за екологични уреди. След тази дата заявленията ще бъдат разгледани и отговарящите на условията – ще бъдат одобрени. При необходимост срокът може да бъде удължен. Първите 1000 заявления, които постъпиха миналата година, вече са обработват. Справка показва, че преобладава желанието на пловдивчани да се отопляват с климатици“, заяви Чопкова.
Като част от дългосрочните мерки, които общината предприема за подобряване на въздуха, са подадени проектните предложения за тъй наречените „Кални петна“. "В момента изчакваме одобрение за финансиране от ОП „Околна среда“ за зелените мерки. Разработваме и нова наредба, за да кандидатстваме за въвеждане на зони за ниски емисии“, заяви Стоянов. Те ще бъдат два вида – за автомобилния трафик и за битовото отопление. Методика за въвеждане на зоните е разработена през 2022 година и е приета с решение на общински съвет. Примерното устойностяване за Община Пловдив на въвеждане на въпросната мярка е 5 милиона лева. Изчакват се насоките на ОП „Околна среда“, на база което ще бъде изготвено и цялостното проектно предложение за зоните с ниски емисии в града.
Затова е създадена програмата за подмяна, преди да се въвежда ограничения и нискоемисионни зони, общината да е предложила на домакинствата по-рано алтернатива, допълниха от администрацията. До 2028-2029г. трябва съответната мярка да бъде въведена в изпълнение както за транспорт, така и за отопление.
Иван Стоянов заяви, че от началото на годината има регистрирани 14 превишения на ФПЧ в станция „Каменица“ и 15 в „Тракия“. Общината е наложила 96 фиша за паркиране на автомобили в зелени площи и са съставени 9 акта за нерегламентирано изгаряне на гуми.
„Освен ФПЧ, ние нямаме други показатели, които да са извън нормите. В последното десетилетие въздухът в Пловдив се подобрява. При европейска норма 35 дни на завишена концентрация, за миналата година имаме отчитаме 35 в „Каменица“ и 43 „Тракия“ без да се приспаднат дните със сахарски пясък. Мерките, които ежедневно изпълняваме по програмата, дават резултат“, заяви още Стоянов.
Общественото обсъждане на Плана за подобряване на КАВ в Пловдив за 2025-2029 година е до 21 февруари. Всички, получени до тогава предложения, становища и корекции, ще бъдат отразени след това.
Още от категорията
Реформа или проформа! Пенсионирани полицаи си докарват министерски заплати след увеличението на възнагражденията