
Преди месеци медията ни получи множество сигнали от родители, които описаха няколко проблем с инфраструктурата в училище СУ „Св. Паисий Хилендарски“. Те изтъкнаха притесненията си, относно липсата на подходящо място за преобличане на учениците за часа по физическо възпитание и недостатъчно добрите условия на съществуващите съблекални, както и липсата на място за тези , които носят храна от дома си и не ползват училищния стол.
Сигналите не останаха без внимание от страна на РУО-Пловдив и беше започната проверка, в която се определи срок за решаване на проблемите. В тази връзка бяха поставени и предписания на директора- д -р Ирена Душкова за изпълнение. Първата определена дата остана неизпълнена от страна на ръководството, под предткест , че не е възможно това да се случи, докато учениците са в класните стаи, защото ще се затрудни учебният процес.
По тази причина РУО даде нова дата, а именно 7 април 2025 година. Още по време на проверката от образователния инспекторат уточниха за медията ни, че отправените препоръки са във връзка с модернизиране и разширяване на обособените съблекални , съобразно финансовата възможност на училището. За да получим повече информация по темата, TrafficNews потърси за мнение директора на училището. Д-р Ирена Душкова даде интеревю, в което коментира и сигналите на родители. Тя уточни, че при недоволство от тяхна страна, когато пожелаят могат да разговарят с ръководството.
-Какви стъпки ще предприеме ръководството на СУ „Св. Паисий Хилендарски" за изпълнение на предписаните ремонтни дейности по разширяване на съблекални в училището или осигуряването на място за хранене на децата, които не посещават стола за хранене?
- Обявихме обществена поръчка за ремонт на съблекални във физкултурния салон и помещение за хранене за учениците, които не ползват училищния стол. За разширяване на съблекалните потърсихме мнение от Община Пловдив, предвид факта, че за промени в конструкцията на сградата трябва да се произнесат специалисти.
-Смятате ли , че поставеният срок от РУО- Пловдив е изпълним, предвид необходимите дейности и присъствието на учениците в сградата?
- Ще се постараем да създадем организация, така че да не пречи на учебния процес.
- Какви са възможностите за преминаване към едносменен режим на обучение в училището?
- Втора учебна година учениците от I-IV клас се обучават в едносменен режим, за всяка паралелка е осигурена целодневна организация на учебния ден. С надстрояването на училищната сграда и другите ученици ще преминат в едносменен режим. Програмата, по която кандидатствахме е предназначена за училища с двусменно обучение и цели да осигури едносменен режим.
- Има ли изготвен план или проект за оптимизиране на училищния план за прием, с оглед на недостатъчната материално-техническа база?
- В района на училището има 97 деца за първи клас и предложихме 3 паралелки по 24 ученици. Училищният план прием е като миналогодишния. Училището е с добра локация, в близост до начално училище и детски градини.
-Какви мерки са предприети от училищното ръководство за осигуряване на по-добри условия за учениците, предвид високия брой паралелки?
- Кандидатствахме и сме одобрени за надстрояване на сградата на училището със средства от ПВУ.
-Как ще коментирате сигналите и обвиненията, които родители изнесоха в медии и проведените проверки от страна на РУО- Пловдив?
- Родителите могат да разговарят с нас по всяко време.
-Има ли предвидени допълнителни мерки за подобряване на учебната среда и материалната база в училището?
- Предстои да се изгради СТЕМ център с обособени 5 зали и 8 високотехнологични класните стаи. През последните 4 години изградихме лаборатория по природни науки, кабинет по хуманитарни науки, специализиран кабинет за теоретично обучение, 6 нови компютърни зали, симулационна зала за интерактивно обучение. Планира ли сме ремонтни дейности и за тази година. Във всяка класна стая има екран и компютьр на работното място на учителя, осигурени са интерактивни дьски, специализиран софтуер.
Още от категорията

Фестивал на атракциите превръща района „Тракия” в сцена за невиждано забавление и емоции

