Великден е най-големият църковен празник през годината. На този ден православната църква отбелязва Възкресение Христово, тази година Великден е на 20 април. Празникът е подвижен и се чества в неделния ден на Страстната седмица, чието начало се поставя от първото пролетно пълнолуние.

Възкресение Христово е велик ден на безкрайната Божия сила, вечен ден на незалязващата Божия радост в света. Христовото Възкресение е най-великото събитие в мировата история на християнското човечество. Извор на вдъхновение, светлина и радост. Господнята Пасха представлява триумф, тържество на безсмъртната Божия любов, която се роди на Кръста, изгря в мрака на гроба и заблестя в зората на Възкресението. Великден е празник на вечната духовна пролет в живота.

Приготовленията за Великден протичат през цялата седмица. Страстната седмица е последната седмица от живота на Исус Христос и последната седмица на Великия пост. Всеки ден от нея се нарича Велик – Велики Понеделник, Велики Вторник и т.н. Тази седмица завършва с Великден.

На Светъл понеделник домакините почистват къщата, за да посрещнат тържествено празника. Червените великденски яйца се боядисват от жените на Велики четвъртък или в събота, преди изгрева на слънцето. С първото червено боядисано яйце бабата чертае кръст на челото на децата в къщата, за да са здрави и румени. Това яйце се запазва пред домашната икона до следващия Великден, когато се подновява отново с първото боядисано червено яйце.

Великден се празнува тържествено в продължение на три дни. Вечерта срещу празника всички отиват на тържествената литургия в черквата и се връщат в къщи със запалени свещи. От този момент християните се поздравяват с „Христос воскресе“ и отговор „Во истина воскресе!“

В неделя младоженците отиват задължително на гости при кумовете, родителите и деверите си. Те носят великденски хлябове и кошница с червени яйца. Посрещат ги с богато наредена великденска трапеза. През трите дни на Великден в българската традиция на мегдана се играят великденски хора, на които девойките отиват с нова, богато украсена празнична премяна. Момите и ергените връзват люлки и се люлеят на тях като често се пеят и специални за случая песни. Според народната традиция Великден отбелязва възкръсването на природата за нов живот, победата на пролетта над зимата.

За празничните и почивни дни Община Пловдив е подготвила програма, която е с вход свободен. Мястото е откритата сцена на пл. „Стефан Стамболов“.

Вижте детайлите:

 

17 април 2025 г., четвъртък

11.00 ч. – 13:00 ч.  Площад „Стефан Стамболов“

Великденска творческа работилница за деца за писани яйца в рамките на проект „Занаятчийско училище“ – Пловдив, и с участието на представители на пловдивските читалища. 

 

19 април 2025 г., събота

11:00 – 13:00 ч. Площад „Стефан Стамболов“

Великденска творческа работилница за деца за писани яйца в рамките на проект „Занаятчийско училище“ – Пловдив, и с участието на представители на пловдивските училища.

17:00  ч. Площад „Стефан Стамболов“

Концерт „Великденски чудеса в страната на талантите“ с участници от предаването „Ася в страната на талантите“, водещ Ася Антонова

 

20 април 2025 г., неделя

12:00  ч. Площад „Стефан Стамболов“

Концерт на децата от „Арт Войс Център“ с ръководител Румяна Иванова

18:00  ч. Площад „Стефан Стамболов“

Концерт на Биг Бенд Пловдив и солисти, диригент Николай Гешев

 

21 април 2025 г., понеделник

12:00  ч. Площад „Стефан Стамболов“

Великденски концерт с участието вокалните и танцови школи към  ЦПЛР на ОДК Пловдив - танцов състав „Иглика” , ФАФ „Куклици“, ВГ „Бамбини“, джаз балет

18:00  ч. Площад „Стефан Стамболов“

Концерт на група Irish coffee /Айриш кофи/

Жулиен Кутманов - клавир

Йордан Рангелов - китара

Георги Пашалиев-ударни

Пола Кутманова-вокал

 

22 април 2025 г., вторник

18:00  ч. Площад „Стефан Стамболов“

Концерт на група Sborrstein

Габриела Хубенов /Gabriella/- вокал

Пламен Божиков - вокал, китара

Тони Арнаудов - ударни

Иван Йовков - китара

Марин Хаджихристев - бас

Росен Иванов - клавири, саксофон