Местна инициативна група-Община Марица е организация, която работи в обществен интерес, а основната цел на сдружението е развитие на селския район на територията на Община „Марица“. Един от инструментите за постигането на тази цел е Стратегията за Водено от общностите местно развитие. Бюджетът на стратегията е малко над 7 000 000 лв. , осигурени чрез Програмата за развитие на селските райони 2014-2020г. (ПРСР), ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 (ОПИК) и ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 (ОПРЧР), като най-голям е приносът на ПРСР - малко над 3,7 млн. лв. В стратегията са включени 13 мерки. Реализирането на проекти на местно ниво по тези мерки чрез МИГ дава възможност за развитие на територията на община Марица в различни аспекти на икономическия, социалния и културния живот в района.

Днес ще ви срещнем с г-жа Мария Гюзелева – изпълнителен директор на Сдружението и г-жа Желана Халкалиева – представител на фирма „Далекс груп“ ООД, бенефициент по Стратегията, за да разберем как финансирането на проекти чрез МИГ-Община Марица подпомага развитието и повишава конкурентоспособността на местния бизнес.

- Г-жо Гюзелева, Вие сте изпълнителен директор на Сдружението от неговото създаване през 2016г. Трудно ли беше в началото да изградите доверие у хората и те да разберат как МИГ помага на техния район?

- Разбира се началото беше трудно. На територията на община Марица за първи път се прилага стратегия за местно развитие. И тази стратегия няма как да бъде успешно реализирана, ако хората не знаят за МИГ и ако нямат доверие в работата на екипа. По тази причина се стремим към широка публичност на нашите дейности. През годините проведохме много срещи с местната общност, семинари и обучения за повишаване капацитета на местните лидери, като целта ни беше да изградим доверие у хората и местната общност да разбере как Местната инициативна група може да помогне за развитието на техния район. Към настоящия момент можем да кажем, че сме изградили добри партньорски взаимоотношения с публична администрация, бизнес средите и неправителствени организации на територията на общината.

- Какви са Вашите наблюдения – какво искат да развиват хората в района, за какви инвестиции търсят финансиране от местната инициативна група?

- От наблюденията, които имам до момента мога да кажа, че интерес има към всяка една мярка от Стратегията. Местната общност търси финансиране за своите проектни идеи в различни сфери. Например местната власт в лицето на община Марица се стреми да развива публичната инфраструктура и социалните услуги на територията. Местните неправителствени организации, представени предимно от читалищата в общината, работят в посока съхраняване и популяризиране на местното културно наследство и често търсят финансова подкрепа за своите идеи чрез Стратегията на МИГ-а. Голям интерес има и от местните фирми и земеделските производители, които пък най-често търсят финансиране за закупуване на машини, с които да постигнат по-висока ефективност в производствените процеси, а оттам и да повишат своята конкурентоспособност не само на българския пазар, но и на международните пазари.

- Какви са предимствата на кандидатстването с проектни предложения пред местната инициативна група? Защо хората да подават своите проекти при вас, а не на национално ниво?

- Кандидатстването пред МИГ има редица предимства. Най-напред трябва да отбележим, че процедурите за кандидатстване чрез Стратегията на МИГ-Община Марица са съобразени с местната специфика и поради тази причина те най-точно могат да отговорят на нуждите на кандидатите. Освен това финансовият ресурс е предназначен само и единствено за кандидати от територията на община „Марица“, а конкуренцията на местно ниво е по-малка в сравнение с конкуренцията на национално ниво. И не на последно място -кандидатите могат да разчитат на съдействие и подкрепа от страна на екипа на МИГ не само при подготовката на проекта, но и след неговото одобрение и през целия период на изпълнението му.

- Г-жо Халкалиева, Вие сте представител на малка семейна мандра в с. Желязно. Как разбрахте за Местната инициативна група и защо решихте да кандидатствате с проект при тях?

- Ние сме член на Общото събрание на МИГ-Община Марица още от нейното създаване през 2016г. Тогава община Марица информираше жителите за създаването на структура, която ще финансира проекти с европейски пари и провеждаше обществено обсъждане на Стратегията. Присъствахме на обявеното учредително събрание и така станахме член в Общото събрание на МИГ-а. В началото не знаехме какво да очакваме и как ще се случват нещата с финансирането, но от МИГ-а ни информираха редовно за организирането на разяснителни кампании и информационни срещи по селата. С мъжа ми присъствахме на една такава среща и там се запознахме подробно с мярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на земеделски продукти“, която се оказа, че е изключително подходяща за нашето производство и така решихме да кандидатстваме с проект. Още повече, че парите по тези мерки от Стратегията са предназначени само за местните кандидати като нас и няма нужда да се конкурираме с други фирми от цялата страна.

- Какъв е вашият проект, с който кандидатствахте пред Местната инициативна група?

- Първоначално кандидатствахме в края на 2020г. с един проект по мярката за инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти по Програмата за развитие на селските райони. Проектът ни беше за въвеждане на мерки за енергийна ефективност във фирмата като за целта монтирахме фотоволтаична електроцентрала на покрива на мандрата и закупихме нови хладилни агрегати. За голям наш късмет, всичко това успяхме да направим точно преди цената на тока да скочи рязко заради кризата с ковид пандемията. И след като се справихме с този проект, решихме да пробваме с още един – през 2021г. кандидатствахме за ново технологично оборудване за мандрата. Така успяхме да си купим автоматична линия за пълнене на прясно и кисело мляко в стъклени бутилки и машина за самозалепващи етикети, с което значително подобрихме производителността си, тъй като до този момент извършвахме тези дейности ръчно, което ни отнемаше страшно много време. През 2022г. МИГ-а обяви още 2 приема по същата мярка и ние се захванахме с още 2 проекта. От доста време искахме да си закупим хладилен камион, с който сами да транспортираме продукцията си качествено и безопасно до магазинната ни мрежа. Също така искахме да си закупим и нова машина за рязане на твърди сирена, тъй като старата, която ползвахме, даваше голям процент брак. Оказа се, че успяхме да реализираме всички наши идеи, благодарение на проектите към стратегията на МИГ-а.

- Как реализацията на тези проекти спомогна за развитието на вашия семеен бизнес?

- Инвестициите, които направихме по тези проекти, бяха изключително важни за нас, защото ни дадоха възможност да подобрим процесите на производство - повишихме качеството на нашите млека и сирена, разнообразихме продукцията си, осигурихме собствено безопасно транспортиране на продуктите ни, увеличихме обема на произвежданата продукция, повишихме енергийната ефективност на мандрата. Сега работим много по-спокойно и сигурно, тъй като по-високата ни конкурентоспособност ни даде възможност да достигнем до нови пазари, включително и международни.

- Според вас Местната инициативна група допринася ли за развитието на местния бизнес и на територията на общината като цяло?

- Ако не беше финансирането от МИГ-Община Марица за нас щеше да е изключително трудно да осигурим изцяло тези инвестиции, с които да подобрим значително конкурентоспособността си. За нашата семейна фирма беше абсолютно невъзможно да инвестираме 400 000 лева за 3 години, но благодарение на финансирането от МИГ-а успяхме, като ние трябваше да осигурим само половината от тях. Също така, екипът на МИГ-Община Марица със своите експерти е на разстояние 5 минути от нашето село и адекватно ни подкрепяше във всеки един етап - както в процеса на кандидатстване, така и в процеса на изпълнение на проектите. А като член на Общото събрание сме добре запознати с проектите, които се финансират през Стратегията и смятам, че реализирането на проекти по различните мерки оказва положително влияе върху качеството на живот в селата от общината - подобрява облика на населените места, помага на бизнеса да повишава своята конкурентоспособност, подпомага създаването на нови работни места, а всичко това се отразява и на желанието на младите хора да живеят и работят в селата на община Марица.