Месец след началото на вътрешния ремонт в Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив, дейностите по реконструкцията вървят по план и без забавяния. Работата по обновяването на емблематичната сграда протича в съответствие с предварително заложения срок, увери пред TrafficNews кметът на район „Централен“ Георги Стаменов. Той съобщи, че на този етап цялото оборудване от класните стаи – столове, чинове, техника и други мебели са били изнесени от сградата на учебното заведение, за преминаването към същинската част на ремонта.

„Предстои демонтаж на паркет и плоскостите на таваните, за да може архитект и конструктор да направят оглед с цел да се установи конструктивната здравина на сградата. Работата на строителите не спира, дейностите се изпълняват без прекъсване. Следим процеса, за да гарантираме, че всяка фаза от ремонта се извършва качествено и в срок”, коментира още Стаменов.

Ще бъде предприето импрегниране на дървените части и изграждането на санитарния възел в западния корпус. Ще бъдат изградени нови санитарни възли на всеки от 3-те етажа – за момичета, момчета и за хора с увреждания. Те ще отговарят на всички съвременни стандарти.Той добави, че в момента фоайето на училището е отворено, за да може кандидатстващите да се записват, но уточни, че това не пречи на строително-ремонтните работи.

Дейностите по реконструкцията включват демонтаж на подови и таванни настилки, при нужда – укрепване на конструкцията, както и монтиране на защитен под. Върху него ще бъде върнато автентичното дюшеме, а където това не е възможно ще бъде заменено с ново, съответстващо на историческия стил на сградата.

Цялостна подмяна ще претърпят електрическите, водопроводните и отоплителните инсталации. Предвижда се изграждането на модерна система с конвектори и охлаждане с вода, за да се осигури комфортна учебна среда през всички сезони. За оптимална изолация в таваните ще се използва каменна вата. Освен това ще бъдат реставрирани и оригиналните врати на класните стаи, а там където е необходимо, ще бъдат подменени с нови.

Очаква се наесен сградата да не е просто обновена, а да има един истински образователен музей за  учениците. Ако всички дейности вървят по график, те ще могат да се върнат в обновената сграда в края на октомври. Допълнително се предвижда и обновяване на двора, което ще бъде извършено през следващото лято.

Припомняме, че сградата на Хуманитарната гимназия, която е паметник на културата бе изцяло преобразена отвън, в автентичния й вид, а средства за нейния вътрешен ремонт, успя да осигури зам.-кметът по образование Владимир Темелков. През октомври м.г. той обяви, че държавата отпуска допълнителни целеви средства - общо 11 млн. лв.

Цялостният ремонт на историческата сграда бе дългоочакван от пловдивчани, тъй като първата българска гимназия, основана на 1 септември 1850 г. от Найден Геров, бе в лошо състояние последните десетилетия.

Историята на учебното заведение е тясно свързана с някои от най-значимите имена в българската култура и политика. Сред учителите и възпитаниците на гимназията личат имената на шестима министър-председатели – Петко Каравелов, Андрей Ташев, Константин Стоилов, Иван Евстатиев Гешов, Богдан Филов, Пейо Яворов, Андрей Ляпчев и Георги Кьосеиванов. Във впечатляващата историческа галерия от имена присъстват още Васил Левски, Любен Каравелов, Иван Вазов, Пенчо Славейков, Димчо Дебелянов, Златю Бояджиев, проф. Асен Златаров, Панайот Пипков и много други личности, които са оставили незаличима следа в националната ни памет.

Държавата отпуска 11 млн. лева, довършват ремонта на Хуманитарната гимназияМинистърът на образованието посети днес училището

Окончателно! Решиха кога стартира вътрешният ремонт на Хуманитарната гимназияДатата е определена след обстоен анализ на общинари и директорите на училищата

Стартира вътрешният ремонт на Хуманитарната гимназияАко всички дейности вървят по график, учениците ще могат да се върнат в обновената сграда в края на октомври