КЗК се произнесе с окончателно решение и остави без уважение жалбата на Камарата на архитектите за искане на налагането на „спиране на процедурата” за обществената поръчка за новата сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий“ в Пловдив. Припомняме, че такова определение бе дадено от Комисията за защита на конкуренцията още през ноември 2024 г., като с публикувано решение на 21 януари, става ясно, че жалбата е отхвърлена по същество и решението е окончателно. В него са посочени и мотивите, с които КЗК определят исканията на КАБ като неоснователни и ги отхвърлят.
Както TrafficNews съобщи, от Камарата на архитектите забавиха процедурите за новите сгради на Математическата гимназия и СУ „Св. Патриарх Евтимий“ в Пловдив, след като от сдружението внесоха жалби срещу условията им и поискаха тяхното спиране. От КАБ посочват, че изборът на инженеринг на значими публични сгради не води до добри резултати, създава риск от възникване на корупционни практики и неефективно разходване на обществените средства.
Зам.-кметът на Пловдив Владимир Темелков, който е възложител на поръчката, е представил подробно становище по същество на спора, което счита жалбата за неоснователна и недоказана. На база на направения фактически и правен анализ, с оглед неоснователността на изложените от КАБ твърдения, КЗК намира издаденото от възложителя решение за откриване на процедурата за законосъобразно.
От КЗК потвърждават първоначалните си мотиви за оставянето на жалбата на КАБ без уважение въз основа на последиците, които е могло да окаже налагането на временната мярка за спиране на процедурата, както и че това би оказало негативно въздействие както върху възложителя, така и върху обществения интерес.
В решението е изложена и значимостта на изпълнението на проекта за целия регион. Проектът цели изграждане на съвременно училище, с високо качество на образование и подходяща среда за учащите, която да даде възможност за пълно разгръщане на техния потенциал. Същият е насочен към подобряване на образователната инфраструктура в региона, като реализирането на проекта, безспорно обуславя широк кръг интереси както на регионално, така и на национално ниво.
Част от мотивите, които са посочени в решението на КЗК относно процедурата на инженеринг е, че тя е законово уредена от ЗОП, като прилагането й позволява концентриране на отговорностите, съкратени срокове за изпълнение, генериране на икономии по окончателната стойност на проекта и редуциране на административните утежнения. В документацията за обществената поръчка, са разписани подробни изискванията към бъдещия строеж. Посочени са конкретни изисквания към функционалности и подходи, дадено е примерно архитектурнопланировъчно решение за класна стая, описани са и дейностите, които следва да бъдат включени в проекта и специфичните изисквания на възложителя по отношение на тяхното изпълнение.
Установено е, че възложителят е предоставил подробни, ясни и конкретни указания относно съдържанието на техническото предложение с поставени определени изисквания, които са пряко относими към предмета на поръчката. Изискванията са ясни и конкретни и съдържат детайлна информация към участниците за съдържанието на това предложение и изискванията на възложителя. Същите предполагат равен достъп до процедурата за възлагане на обществената поръчка и не създават необосновани пречки пред възлагането на обществената поръчка в условията на конкуренция.
Изтъкнато е и, че липсата на авансово плащане нито ограничава конкуренцията, нито дава необосновано предимство или ограничава участието на стопански субекти в обществените поръчки, тъй като този договор се прилага по еднакъв начин спрямо всички участници в обществената поръчка и в това се състои именно принципът на равнопоставеност и недопускане на дискриминация.
Като несъстоятелно е посочено и допускането от страна на жалбоподателя, че е налице липса на яснота относно инвестицията на Възложителя – кое, какво и как ще се изгражда, поради което предпроектното проучване е следвало да се възложи с отделен договор по ЗОП и на база получени резултати да се пристъпи към възлагане на проектирането. В техническата спецификация е строго дефиниран обхватът и съдържанието на проектната задача, функционална схема за целия комплекс на гимназия и благоустрояване на прилежащите дворни и зелени площи, съобразено със схемите за транспортно-комуникационната и инженерната инфраструктура.
КЗК приема за несъстоятелен и неаргументиран и доводът в жалбата, че възложителят е следвало да проведе конкурс за проект, когато се цели придобиване на архитектурно решение и идеен проект. Какъв да бъде предмета на процедурата е изцяло в преценката на Възложителя съобразно неговите потребности и резултатите, които би желал да постигне с провеждане на поръчката и е част от неговата оперативна самостоятелност.
Възложителят е обосновал и своята преценка по целесъобразност за неразделяне на обособени позиции. Искането на КАБ за разделянето на изпълнението на инженеринг на един обект на обособени позиции обаче е нецелесъобразно, тъй като предполага наличие на два успоредно действащи договора за проектиране и авторски надзор, от една страна, и строителство, от друга, което не само би оскъпило инвестицията и би удължило времево нейното изпълнение, но и би създала една несигурност у строителя относно съдържанието на бъдещия инвестиционен проект и заложената в него стойност на СМР.
Относно искането на Камарата да им бъдат възстановени направените в производството разноски, с оглед неоснователността на жалбата, КЗК счита, че искането следва да бъде оставено без уважение. Решението на КЗК подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.
Припомняме, че зам.-кметът Темелков коментира пред TrafficNews, че като възложител на поръчките за трите нови големи училища, е поел отговорност да бъдат реализирани в този мандат и всеки, който е решил да провали този план поради икономически или други лични интереси, е обречен на константен неуспех. Възложителят обяви, че заради тенденциозната практика на КАБ срещу инженеринговите поръчки, ще сезира ДАНС, главния прокурор, НАП и други органи.
Припомняме, че обществената поръчка за строителството на СУ "Св. Патриарх Евтимий" бе пусната на 17 януари. Очаква се училището да има нова сграда на ул. „Кръстьо Раковски” в район "Западен", като това ще се случи след като Община Пловдив избере изпълнител.
Повече по темата вижте тук:
Още от категорията
Обвиниха бизнесмена Иван Тобиев и жена му за незаконен добив на инертни материали от Марица и Чая