„Пловдив е лидер в страната по внедряване на иновации в образованието. В последните години обновихме десетки учебни заведения, защото нашите деца и учители заслужават съвременна и модерна образователна среда”. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров на конференция „Образование и иновации - формулата на растежа”, която се проведе в хотел Double Tree by Hilton в Пловдив.

В него участие вземат водещи специалисти в сферата на образованието и ИТ технологиите и бе открит от председателя на Сдружение „Граждани за европейско развитие на България” Йорданка Фандъкова, ръководителя на Бюрото на фондация „Конрад Аденауер” за България Норберт Бекан-Диркес и кмета на Пловдив Костадин Димитров.

Лекторите на събитието пък са заместник-кметът по дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование Владимир Темелков и председателят на Българската асоциация на софтуерните компании Доброслав Димитров.

Градоначалникът заяви, че Община Пловдив е привлякла 33,5 милиона лева за образователна инфраструктура в рамките на Програмата на Министерството на образованието и науката. Той добави, че три учебни заведения, две детски ясли и пристройки на други две детски ясли са били одобрени за финансиране.

Той изброи учебните заведения, които ще бъдат изцяло реновирани.

„Ще стартира изграждането на чаканата от десетилетия нова сграда на Математическата гимназия, на нови корпуси на СУ „Свети Патриарх Евтимий“ и на ОУ „Княз Александър Първи“, както и довършване на ремонта на ХГ „Св. св. Кирил и Методий“ и други. С близо 34 хиляди студенти в 8 университета Пловдив е вторият по големина университетски център в страната, като 10% са чуждестранните студенти, които се обучават тук“, заяви още Димитров, който изтъкна, че образованието е ключов приоритет за Пловдив.

Към момента в Пловдив функционират 7 STEM центъра в училища, а в процес на изграждане са 33, като Община Пловдив има специална програма за подкрепа на талантливите ученици, чрез която насърчава изявени деца в сферата на науката, спорта и изкуството.

Пловдив разполага и с уникален Център за подкрепа и личностно развитие – Общински детски комплекс, в който над 3 500 пловдивски деца и ученици на възраст до 18 години развиват своите умения и творчески способности в различни направления.

„Разработените програми и иновации в мандата на министъра на образованието Красимир Вълчев направиха училищата свободни да създават модели. Сега на базата на тях е необходимо да стартираме най-важната реформа, а именно промяната в учебното съдържание, за да може образованието във всяко едно училище в цялата страна да влезе в технологичното време, да влезе в 21 век. Така децата ни не само ще усвояват знания, но и ще формират умения“, заяви пък народният представител Йорданка Фандъкова.

Ръководителят на Бюрото на фондация “Конрад Аденауер” за България Норберт Бекан-Диркес посочи, че Пловдив притежава изключителен потенциал да се развива в областта на иновациите.

Екатерина Захариева от Пловдив: Шенген със сигурност ще се отрази на нашия бизнесТя бе гост на форум за образование и иновации под тепетата