Застрахователи призовават водачите на МПС-та да следят стриктно за сроковете на гражданска отговорност, тъй като ако бъдат засечени да шофират без платена застраховка, автомобилът се спира от движение. Оказва се обаче, че масово шофьорите не са запознати с тази информация и разбират това, чак когато биват спрени за проверка от полицаи – и съответно уведомени за това.
Спирането на регистрацията в КАТ не се случва без собствениците да бъдат уведомени предварително. Уведомленията за изтекла полица за валидна ГО се получават доста по-рано преди нейното прекратяване, но гаранция дали тази информация ще стигне до тях – няма. Това е така, тъй като те често са под формата на хартиени писма, а не всеки проверява пощата си или пък писмата биват разпилени някъде, коментират застрахователи.
По този повод те съветват да проверявате често пощенската кутия, за да може, ако нямате сключена застраховка гражданска отговорност да реагирате своевременно на крайната мярка. Поддържането на валидна полица е ваше задължение, вменено със закон.
Всички превозни средства, които са регистрирани на територията на страната ни и не са спрени от движение задължително трябва да имат валидна ГО. Служебно се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд и се уведомява собственикът на пътното превозно средство.
Ако в този период в Гаранционния фонд не постъпи информация за сключена полица гражданска отговорност на автомобила, от фонда ще сигнализират КАТ за нередовното ППС. След това от „Пътна полиция“ ще изпратят второ уведомително писмо, в което ще ни уведомят, че е необходимо да сключим нова полица гражданската отговорност. Ако и тогава не го направим, регистрацията ще се заличи автоматично след посочения в писмото срок.
От първото писмо от фонда до свалянето от отчет на автомобила може да минат повече от два месеца, но не по-малко от един месец. През цялото това време собственикът на автомобила ще има възможност да сключи нова полица. В момента, в който сключи такава, информацията ще постъпи в Гаранционния фонд, а оттам ще бъде препратена към КАТ, който пък ще анулират всички предприети действия по дерегистрацията на автомобила.
Предвидените наказания за липса на застраховка ГО са – глоба от 250 лева за физическо лице или имуществена санкция от 2000 лева за юридическо лице или едноличен търговец. При повторно нарушение- глоба от 800 лева за физическо лице и имуществена санкция от 4000 лева за юридическо лице и ЕТ. Предвидена е ѝ глоба в размер на 400 лева за лице, което не е собственик, но управлява МПС, във връзка с чието притежаване и използване и няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. При повторност наказанието е глоба в размер на 800 лева.
Съществува възможност наред с наказанието да бъде приложена принудителна административна мярка, като по този начин се осуетява възможността водача да управлява МПС в определен срок за осигуряване безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административното нарушение, като мярката ще бъде отменена в момента, в който се предостави доказателство за валидно сключена и действаща застрахователна полица.
Още от категорията
Активистът Любо Чакъров, дебнещ как паркира властта, хванат в крачка при спиране в нарушение