
Избраха компаниите, които ще отговарят за изграждането на двете нови училища в районите „Западен” и „Централен”. За строителството на новата сграда на СУ "Св. Патриарх Евтимий" ще отговаря асеновградската фирма „Запрянови – 03” ООД, която е класирана със 100 точки. Припомняме, че компанията предложи сумата от 22 126 500 лева за строителството.
Другите участници в обществената поръчка бяха фирмите "Архбук" ООД, както и ДЗЗД "Тримона Билд", с водещ партньор "Парсек Груп" и още две фирми - „Екодин" ЕООД и „Вамос” ООД, но те бяха отстранени. Ако в двуседмичен срок няма жалби в КЗК, то след това ще бъде подписан договорът.
ДЗЗД "ПН Пловдив 25", с водещ партньор ПИМК и „Нивел Строй” ще отговарят пък за строителството на новата сграда на ОУ „Княз Александър I“. Общо четири бяха компаниите, които пуснаха заявление за участие в процедурата, но само на две от тях ценовите предложения бяха отворени. Най-ниска цена от 24 041 500 лева подадоха именно от консорциума с водещ партньор ПИМК, които са класирани със 100 точки. Обединението е дало срок от 170 дни за проектирането и 1065 дни за строителството на новата сграда.
Останалите фирми, които подадоха заявления бяха “Запрянови- 03 ООД”, „Пътинженеринг” ЕООД и ДЗЗД „Филипополис Билд", с водещ партньор "Парсек Груп" и още две фирми - „Екодин" ЕООД и „Вамос” ООД, но те също бяха отстранени от процедурата. Предстои договорът да бъде подписан, ако няма жалби в КЗК.
В продължение на десетки години в Пловдив не е строено ново училище, като изграждането на новите сгради на СУ "Св. Патриарх Евтимий", "Княз Александър I” и Математическата гимназия, ще предостави не само условия за обучение на децата на високо ниво, но и с появата им ще бъде разрешен проблемът с двусменния режим на обучение в училищата. Възложител и на трите поръчки за новите сгради е зам.-кметът на Пловдив с ресор "Дигитализация, европейски проекти, бизнес развитие и образование" Владимир Темелков.
СУ "Св. Патриарх Евтимий"
Част от средствата за строителството на новата сграда на СУ "Св. Патриарх Евтимий", която ще бъде ситуирана на терена на ул. „Кръстьо Раковски” зад мол Пловдив, са осигурени по програма на Министерството на образованието и науката, като към момента има финансиране за проектиране и надзора, а за строителството на сградата има отпуснати 6 милиона лева от министерството и 4,5 милиона лева от бюджета на община Пловдив.
Припомняме, че площта на имота за изграждането на новото училище в район "Западен" е 9525 кв.м, като е заложено 40% застрояване и минимум 20% зеленина, с условия за спорт в двора на училището. Учебната зона ще заема 3854,40 кв.м, като в нея ще бъдат разположени помещения за администрация, лекарски кабинети, сектор за извънкласни дейности, столова, библиотечно-информационен център и физкултурен салон. Офертата на фирмата свъпада с максималните срокове, дадени в заданието - за проектирането е до 220 календарни дни, а за изграждането на училището е до 700 календарни дни. Предвижда се в новата сграда да се обучават само гимназиални класове.
Сградата трябва да отговаря на енергиен клас „А”, с ниско потребление на ток, но не и за сметка на задължителната за училище температура в класните стаи. Изисква се всяка учебна стая да е оборудвана с ергономични едноместни модулни учебни маси и столове, мултимедиен проектор, лаптоп, бяла дъска, екран за проектор, секция за книги, закачалки, шкафчета за дрехи и учебници, предвиден кът за отдих и Wi-Fi.
В техническото задание е заложено бъдещата сграда на гимназията да осигури едносменен режим на обучение за 5 паралелки по 5 випуска, с възможност до 30 деца в клас. Това означава, че класните стаи и пространствата около школото да отговарят на изискването за 750 деца.
Учебното пространството в класната стая ще се организира от типа „обърната“ класна стая, чрез подреждане на масите със столове в полукръг по дългата страна на стаята с цел освобождаване на пространство в средата, контакт с учителя на всички деца. Освен това всички класни стаи ще бъдат оборудвани с мултимедийни проректори и високотехнологично оборудване.
Проектът трябва да дава възможността за осигуряване на прилежащата територия на училището на: подходи – пешеходни, велосипедни и автомобилни, на площи за събития, спорт и отдих, решаване на паркирането, достъпната среда, озеленяването и други. Също така да се съобрази с мерките за физическа сигурност, решения за защита от запрашаване, шум и вибрации, акустика на външните пространства, елементи на обозначаване и сигнализиране на обекта, съобразно действащите нормативни изисквания, конкретните дадености на терена и гарантиране оптималното функциониране на всяка от сградите и прилежащите ѝ площи.
ОУ "Княз Александър I”
От години ОУ „Княз Александър I“ се помещава в зданието на Хуманитарната гимназия, което налага двусменен режим на обучение за общо 1887 ученици, разпределени в 74 паралелки. В новата сграда ще се помещават общо 750 ученици, като броят на паралелките от 1 до 7 клас ще бъдат 30, като по този начин ще се премине към така необходимото едносменно обучение на учениците от първи до седми клас. Това ще се случи при стриктно съобразяване с културно- историческата среда към съществуващата учебна сграда на Хуманитарната гимназия, която е паметник на културата. По нея в момента се извършват мащабни ремонтни дейности на стойност 17 млн. лева. Освен ремонт на покрив и подмяна на дограми и всички инсталации, сградата ще се реставрира във вида, в който е построена. За строителството на сградата има частично финансиране в размер на 10 398 142,93 лева без ДДС.
Поръчката е на инженеринг и в предмета на договора са включени дейности за проектиране, СМР и авторски надзор. Срокът за проектиране е 170 календарни дни, който включва и разработването на идеен проект. Срокът за изпълнение на строително–монтажните работи пък е 1 065 календарни дни.
Предвид размера на осигуреното към момента финансиране за изпълнение на строителството на новата сграда на ОУ „Княз Александър I“, се изисква строежът да бъде проектиран в два отделни етапа, като при Етап 1 ще бъде изграден учебният център с класни стаи и специализирани кабинети, а на Етап 2 – централния сектор, сектор хранене, спортен сектор, спортни площадки, дворни пространства и др.
Сградата ще разполага с учебен център със специализирани кабинети и лаборатории по физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование. Ще има кабинети за изобразително изкуство, музика, технологии и предприемачество, кариерно ориентиране, БДП, многофункционална зала за провеждане на училищни и обществени мероприятия, информационен център, административни помещения, библиотека. Също така сградата ще разполага и със спортна зала по баскетбол, волейбол, хандбал и др., като ще бъдат изградени и трибуни, зала за танци, съблекални, душове и тоалетни. Към откритите площи ще има игрища за баскетбол, волейбол, хандбал, футбол, лека атлетика и стрийт фитнес. Учениците и служителите ще имат на разположение и столова за хранене.
Предвидено е и функционално разделяне на потоците от „малките“ ученици (от 1- ви до 4-ти клас) и „големите“ ученици (от 5-ти до 7-ми клас) чрез организиране на обособени пространства, подчертани с цветово маркиране.
Всяка учебна стая, трябва да е оборудвана с мултимедиен проектор, лаптоп, бяла дъска, екран за проектор, ергономични едноместни модулни учебни маси и столове, секция за книги, закачалки, шкафчета за дрехи и учебници, предвиден кът за отдих, Wi-Fi интернет, като се създаде възможност за обучение от разстояние в електронна среда, чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии, когато поради извънредни обстоятелства присъственият образователен процес в училището е преустановен.
Целта е превръщането на училището в модел на съвременно училище, с високо качество на образование, модерно конкурентно способно училище за развитие на дигитални, социални и граждански компетентности, чрез актуални стратегии и интерактивни методи и средства на преподаване, подготвящи активни социално отговорни личности.