
Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ и двете елитни езикови гимназии – „Иван Вазов“ и „Пловдив“ оглавиха списъка на най-желаните училища в тазгодишното първо класиране за прием след 7 клас, показват данните на РУО- Пловдив. С рекорден брой подадени заявления и високи минимални балове, първото класиране затвърди позицията на града като едно от най-конкурентните места за гимназиално образование в страната.
С впечатляващите 1120 заявления, Хуманитарната паралелка с английски език в Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ се превърна в абсолютния фаворит сред учениците и родителите. Там по първо желание са приети 157 ученици.
На второ място по интерес е Езикова гимназия „Иван Вазов“, където паралелката с английски език е била избрана от 1071 кандидатстващи, от които само 89 са приети по първо желание.
След нея е ЕГ „Пловдив“ с паралелка по английски език – предпочетена от 1057 ученици, като 246 от тях са приети на първо желание.
Сред най-предпочитаните училища се нарежда и Националната търговска гимназия – Пловдив, където паралелката „Електронна търговия с английски език“ е привлякла 940 кандидати, но само 75 са приети на първо желание.
Общо подадените заявления са 5148, 207 от тях са от ученици от други региони. Класираните ученици са 4938, а некласираните са 210. Приетите на първо желание ученици са 2867, като закрити паралелки - няма.
Най-високите минимални балове тази година отново бяха отчетени в математическите и езиковите гимназии:
МГ „Акад. Кирил Попов“
Максимален бал: 498.00 (паралелка „Математически АЕ“)
Минимален бал: 430.50
ЕГ „Иван Вазов“
Максимален бал: 495.50 (английски език)
Минимален бал: 399.00 (испански език)
НТГ – Пловдив
Максимален бал: 483.00 (икономика и мениджмънт с немски език)
Минимален бал: 397.50 (търговия с испански език)
Най-нисък бал е отчетен в Професионалната гимназия по електротехника и електроника, където специалността „Микропроцесорна техника – дуална с английски език“ е приела ученици с минимум 313.00 точки.