
„Целият град е покрит с листа, все едно е октомври, а сме в разгара на юли“, сигнализира разтревожена пловдивчанка. За разстояние от едва 200 метра тя е преброила близо 10 изцяло изсъхнали дървета по улицата към спирката. И не е сама. Подобни сигнали идват от различни райони на града – Тракия, Лаута, бул. „Христо Ботев“, бул. „Цар Борис III Обединител“, тепетата. Навсякъде картината е сходна: сухи клони, окапали листа, оголени корони.
Градът изглежда като в есеннен, само че... посред лято.
Според гражданите това не е нормално. Те питат дали не става въпрос за болест, нападение от цикади или резултат от системно неглижиране на зелената система в града. „Дали Пловдив няма да стане първият град без дървета?“ – тревожи се друга жена в сигнал до редакцията.
Свързахме се с Общинското предприятие „Градини и паркове“, откъдето потвърдиха, че има много сухи дървета в града, особено в по-старите квартали. Причината според тях е комплексна: част от дърветата са засадени преди повече от 50 години и са в естествен край на жизнения си цикъл; други страдат от екстремно горещото и сухо лято, което води до преждевременна загуба на листната маса.
„Голямото количество сухи листа не означава непременно, че дървото е мъртво“, обясни директорът Антон Георгиев пред TrafficNews. „Високите температури и ниската влажност са причината за ранния листопад".
В същото време бригадите на предприятието работят три дни седмично по премахване на изсъхнали дървета, като приоритет са зоните около детски площадки, паркове и обществени пространства, където рискът от инциденти е най-голям.
Въпреки тези уверения, гражданите настояват за по-голяма прозрачност и спешна намеса. Те призовават за:
- пълна проверка на състоянието на дървесната растителност в Пловдив;
- ясна стратегия за подмладяване на зелената система и системно залесяване.
Климатичните промени вече не са далечна хипотеза – те са ежедневна реалност, която изисква градската среда да се адаптира. За целта освен ежедневна грижа , са нужни дългосрочна визия и инвестиции. Защото без дървета градът се превръща в топлинен остров с всички негативни последствия за хората, които живеят тук.
Снимки: Татяна Динкова