Депутатът Джейхан Ибрямов е бил задържан със 100 хил. лева белязани пари, пише 24 часа. Акцията се е провела в ситуацията на неотложност. Тя е съвместна операция на ГДБОП и антикорупционната комисия.
Арестът е във връзка с разследването на престъпната схема, ощетила бюджета с 11 млн. лева ДДС. За схемата стана ясно още през август, когато скъпият джип, принадлежащ на замесена фирма, но ползван от Ибрямов, беше иззет.
Според близки до разследването, които са позовават на показанията на ключов свидетел, разкрил схемата, депутатът трябвало да получи общо 400 хил. лева подкуп. Стоте хиляди били първият транш. По неофициална информация човекът, който уличил Ибрямов, е този, който му е дал подкупа.
Тази сутрин Софийската градска прокуратура е била официално уведомена. Наблюдаващият прокурор ще реши дали да наложи 72 часов арест на народния представител. Тъй като той освен независим депутат е и кандидат от "Алианс за права и свободи", ще му бъде искан имунитетът от Народното събрание и от ЦИК.
Че има разследване за източване на 11 млн. лева ДДС, по което изскача и името на Иблямов, стана ясно преди два месеца.
Тогава ГДБОП и НАП описаха на пресконференция двете направления на схемата с ДДС-то. Първо се създавали фирми бушони, понякога дори на хора, които са граждани на страни извън ЕС. Те купували зърнени и маслодайни култури, но от неустановени производители. Така спестявали корпоративния данък от 10%. Тази продукция е на специален режим и за нея не се дължи ДДС. Компаниите нямат собственост на земеделската земя, нямат техника, нямат субсидии. Вкарали документи за оборот от 90 млн. лева. Затова от ГДБОП и НАП смятат, че бандата е спестила 9 млн. лева корпоративен данък.
След това продавали на реални фирми, но на по-ниска цена заради спестените данъци.
На второто ниво на схемата от групата се опитвали да изсветлят паричния поток, защото вече имали фиктивни документи за произход на продукцията. Фактурирали стокообмена към реални фирми. Те разпространявали продукцията към крайни потребители. Паралелно от бандата търгували и с торове, занимавали се и с транспорт. Той минава по общия ред и за него се дължи 20% ДДС. Тогава реалният вносител на торовете, за да не внесе данъка, използвал фактури от други фирми от най-ниското ниво, при които дължимият данък не е внесен. Там щетата за бюджета е към 2 млн. лева. Именно около торовете е замесено името на Ибрямов.
Антикорупционната комисия влезе в имот на Джейхан Ибрямов, той е задържан
Адвокатът на Джейхан Ибрямов: Той е задържан заради купуване на гласове