
В 21 век, когато можем да поръчаме храна с един клик, да говорим с хора от другия край на света и да управляваме сметките си онлайн, изваждането на талон за паркиране в Синята зона в Пловдив ни връща с двайсетина години назад във времето. Бюрократичната и нереформирана система изисква минимум две посещения в общинска институция, за да се сдобиеш със "синия талон".
Първа спирка – ОП „Паркиране и репатриране“, където служителки /много учтиви/ приемат документите ти: талон на колата и лична карта. Но не всичко е толкова лесно! Трябва и удостоверение от районното кметство, че живееш там. Независимо дали си променил адреса или не. Има вариант служителката да го изиска по служебен път, но те предупреждават , че това ще отнеме време. В 21 век, когато системите би трябвало да са свързани с един клик, това звучи тъжно. Дори ако решиш да подадеш заявлението си онлайн, /все пак има тава опция/ , трябва да отидеш до кретството за "настоящ адрес".
След като преминеш през това „сериозно“ изпитание, следва обследване на документите ти. След това плащаш таксата и чуваш любимито : „Елате утре да си вземете талона!“ Трети ден, нова среща – да получиш тази ценна, синя хартия, която не е ясно за какво служи, при положение, че номерът на колата ти е в електронен регистър.
И ако случайно бързате и решите да използвате колата си, за да свършите тази елементарна, но времеемка задача, внимателно изберете мястото за паркиране, защото служебните места пред сградата за предназначени за служебни коли, а не за граждани - абонати.
Също така общинското предприятие няма система за известяване , с която предварително да уведомява абонатите си, когато абонаментът им изтича. Както това правят застрахователите, мобилните оператори, регистърът за винетките, пунктовете за технически прегледи и дори ветиринарните лекари, които ти напомнят с SMS да поставиш ваксина на кучето си или да му дадеш хапче срещу паразити. Ако не си внимателен и не помниш кога изтича талонът, чакай си глобата и препоръката „следващия път по-навреме“.
Така ли трябва да работи администрацията на един модерен европейски град през 21 века? Време е управляващите да погледнат календара и да оптимизират въпросните звена. Разбира се, не за сметка на данъкоплатците, наливайки милиони в сметката на поредната частна фирма.