Сериозно увеличение на случаите на скаралтина и варицела е регистрирано у нас.
От началото на годината, в страната са регистрирани 652 случая, а през изминалата година за същия период са били едва 155. Случаите на варицела у нас тази година са над 23 хиляди – при малко над 5400 през 2021 г.
Репортер на TrafficNews се свърза с д-р Христиана Бацелова, която е епидемиолог и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.
Тя разказа пред медията ни за двете заболявания, как протичат те и какви могат да бъдат тежките последици от тях.
Варицела е едно от най-заразните заболявания – заразяват се около 90% от контактните на болен с варицела, които нямат изграден специфичен имунитет към причинителя. Хората от всички възрасти и от двата пола са засегнати с еднаква честота. Заразният период започва 1-2 дни преди появата на обрива и завършва когато всички кожни лезии се покриват с корички. Характерният обрив започва внезапно и се съпровожда с рязко повишаване на температурата. Тя няма определен тип и не надвишава 38-39°C. Обривите се появяват най-често по корема, но бързо обхващат мишниците и бедрата и се съпровождат от упорит сърбеж. В тези случаи се наблюдават мехурчета по лигавиците на устата, езика, мекото небце.
„И двете заболявания са характерни за есенно-зимния сезон, по-конкретно зимния, с опашка пролетта. Те се предават по въздушно-капков механизъм и са много характерни за периода, когато вече е студено, децата са върнати в организираните колективи и са в затворени помещения. Специално тази година има увеличавания на заболяемостта, която настъпи дори по-рано от обичайното. От една страна, това е така, защото от 2020 г. бяхме в противоепидемична обстановка, имаше епидемични мерки, затваряне на организираните детски колективи, учениците преминаваха онлайн. Това до голяма степен ограничаваше разпространението на заболявания като варицела и скарлатина”, разказва д-р Бацелова.
Та обясни, че разликата между двете е,че вирусът на варицела-зостер е много по-заразен от този на скарлатина, което я прави много по-лесна за разпространяване. В България не се прилага масово ваксината срещу това заболяване, въпреки че е налична в страната и се очаква голям брой деца да се разболеят. Това са деца, които досега не са се срещали с вируса на варицела, благодарение на епидемичните мерки, или защото не са били родени, например ако са родени през 2021 г. и сега посещават ясли има риск за тях.
Обикновено в България около 95% от възрастните са преболедували варицела, тъй като е много заразен вирус.
Скарлатината е остро заразно заболяване, което протича с температура, обща интоксикация, ангина, и дребно петнист обрив по кожата. Инкубационният период е от 1-10 дни. Източник на заразата са болните и заразоносителите. Болният е източник на зараза от момента на възникване на първите болестни симптоми, през цялото време на боледуването и по време на възстановителния период. Леката форма на протичане на заболяването е слабо изразена интоксикация, леко повишена и бързо преходна телесна температура, ангина, обрив с различна интензивност и трайност от 1 до 5 дни.
Здраво носителство се среща средно в 4-8%. Възприемчивостта е около 35-40%. При скарлатината се наблюдава латентна имунизация (придобиване на имунитет при контакт с болни или носители).
„Малките пациенти боледуват с изява на скарлатина, по-големите деца или възрастни могат да направят ангина, причинителят е един и същ – бета-хемолитичните стрептококи. Тук има и един проблем – здравото носителство. Винаги, когато има случай на скарлатина е добре да се търси сред контактните някой, който е здрав носител, добре е и за тях да се предприемат мерки, за да спрат да бъдат такъв източник на инфекция. И двете заболявания биха могли да доведат до тежки последствия, като най-тежкото е смърт. Нелекувана скарлатина може да доведе до автоимунно заболяване, до необходимост от сърдечна операция на тези деца или възрастни, може да доведе до гломерулонефрит, в последствие и до бъбречна недостатъчност, необходимост от бъбречна трансплантация. Варицелата, от своя страна, може да доведе до енцефалит, вирусна пневмония, вторична бактериална инфекция, която да доведе до сепсис. Най-тежките последствия са в ранна детска възраст”, обясни още д-р Бацелова.
В заключение, тя добави, че това са две заболявания, които категорично не трябва да се подценяват.
Още от категорията
Нова жалба на КАБ бави изграждането на новата сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий" за 22 млн. лева