„Петък сутрин, 8:00 ч. – в Капана вече мирише… но не само на кафе. Защото някой е решил точно в този час да дезинфекцира кофите за боклук на тясна улица зад Халите. Резултатът: пълна тапа, клаксони, закъснели хора – и един служител с камък в ръка.“
Сцената е от улицата зад Халите в оживената зона на Капана – място, което и без това трудно поемат трафика сутрин. Вместо разумно планиране в късните или ранните часове на денонощието, дезинфекцията се извършва в пиков час, в присъствието на десетки минувачи, автомобили и – за съжаление – повишени нерви.
„Когато съпругът ми попита дали човекът на място е отговорник и защо е нужно половин час да чакаме, последва словесна тирада от епитети и репликата: "Абе, пикльо, кво като си тръгнал да се разкарваш". След което служителят замахна с камък към колата ни“, разказва пловдивски адвокат.
Инцидентът е запечатан на снимки – ясно се вижда и номерът на служебния автомобил, и физиономията на служителя, който по всичко личи не е особено настроен за диалог с граждани.
Но въпросът не е само в агресията. Според специалисти, използваните дезинфектанти са летливи химикали, които е препоръчително да се прилагат вечер или през нощта, когато няма движение на хора и автомобили. В противен случай има риск от вдишване на пари, особено за деца, възрастни хора или хора със здравословни проблеми.
Кой планира подобни дейности в натоварен градски час и тесен район? Ще бъде ли потърсена отговорност от служител, който си позволява заплахи с камък? И защо дезинфекцията не се извършва в безопасен за хората период от денонощието?
С тези въпроси се обърнахме към Община Пловдив. От там отговориха, че ангажиментът за обработване на контейнерите е на консорциум "Еко Пловдив". Сигналът ще бъде изпратен от "Чистота" на фирмата, за да вземат отношение и подобни сцени да не се повтарят . От там уточниха, че технологията за извършване на дезинфекция е тя да се прави, след като се изхвърлят отпадъците от контейнерите.