Няма виновни за трагедията, при която пловдивския полицай Николай Филипов бе застрелян от 6-годишния си син в поделението в което служи. Това бе официално оповестено от служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков половин година след злощастния инцидент. Министърът бе гост на церемонията на по освещаването на бойните знамена на Йордановден в Пловдив и се наложи да отговаря на журналистически въпроси. При последната си публична изява в Пловдив, Илков заяви, че изчаква резултатите от дисциплинарната проверка и след това ще оповести какви ще бъдат наказанията. Комисията, която е проверявала случая обаче е установила , че няма извършено нито едно дисциплинарно нарушение и присъствието на 7- годишно дете в секретно поделение на МВ , където ежедневно се провеждат тренировъчни стрелби е напълно в реда на нещата. 

"Дисциплинарните производства приключиха. Това беше отдавна.  Няма данни за установени дисциплинарни нарушения от страна на служителите. Това е мнението на база на всички обстоятелства, на комисията , която е извършила проверката . Няма виновни за инцидента", заяви Илков пред репортерите. 

Драмата се разигра в сектор "Тактически действия" на 12 август м.г. 49-годишният инструктор по боравене с оръжие към Специализираните полицейски сили (СПС) бе прострелян смъртоносно с един куршум в главата около 17,15 ч в понеделник. Спусъкът на служебния му пистолет “Глок” натиснало детето, което било в съблекалнята на поделението до Гребната база в Пловдив.

На място след инцидента пристигна бившият вътрешен министър Калин Стоянов, който тогава разпореди вътрешна проверка и отстрани от работи ръководителите на звената, свързани с въпросния сектор. В последствие директорът на ОД МВР Пловдив ст. комисар Георги Чергов бе принуден да си подаде оставката. След назначаването на новото служебно правителство проверката е продължила, но очевидно фиктивно, тъй като въпреки очевидните нарушения, няма нито един виновен. 

 Раследването не отговори на няколко много важни въпроса: 

- Защо детето е било на територията на подразделение, в което достъпът на външни лица е абсолютно забранен?

- Малчуганът инцидентно ли е бил там или често е ходел с баща си на работното му място?

- Защо е имал достъп до служебно оръжие?

- Защо това служебно оръжие е било заредено?

- Кои са конкретните лица, които имат отношение към дисциплината във въпросния сектор и кой трябва да понесе отговорност за случилото се?

 Всъщност още от самото начало полицаи коментираха, че се прави всичко възможно да се размие отговорността и началниците да бъдат спасени. И се оказаха напълно прави. 

Ръководителят на сектор “Специализирани тактически действия” Радослав Начев се върна на поста си без санкция, шефът на “Охранителна полиция” Костадин Спасов бе преместен, на друг ръководен пост е и бившият директор на полицията Чергов. 

Няма нарушения на дисциплината, няма пренебрегнати правила. Напълно приемливо е полицаите да водят децата си на работното си място и да им осигуряват достъп до заредени оръжия. Ако се случи непоправимото - то е за сметка на жертвите.