Личните лекари и аптеките у нас все още не са готови да преминат изцяло към електронни рецепти. Това наложи замяната на хартиените предписания да бъде отложена с два месеца - от 1 май за 1 юли.
"Към момента изпълнителите на медицинска помощ изпитват трудности при тази адаптация и имат нужда от допълнително време, за да надградят медицинския си софтуер. В тази връзка се предлага възможността за издаване на рецепти на хартиен носител да се удължи до 30 юни 2021 г., като издадените до този срок рецепти се изпълняват по досегашния ред до изтичане на срока на тяхната валидност", мотивират се от Здравното министерство.
Е-рецептите бяха въведени през януари, а идеята бе до началото на май те да важат заедно с хартиените, за да може междувременно да се отстраняват възникналите грешки. Срокът обаче се оказа недостатъчен.
След запитване на TrafficNews от Регионалната здравноосигурителна каса съобщиха, че до момента в Пловдивска област електронно са издадени 3356 рецепти. Процентът е пренебрежимо малък спрямо всички рецепти. Наша проверка показа, че част от аптеките в града все още не са изпълнили нито едно електронно предписание.
Според председателя на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия Стайкова причините за това са няколко.
„Все още има много неща, които не са уточнени. Има задължително напасване на много лекарски и аптечни програми. Липсва обяснение и инструкции от страна на Здравната каса как ще се работи с електронните рецепти. Имаме много въпроси, на които не е отговорено”, посочва Стайкова.
Тя и колегите й са скептични, че дори след два месеца системата ще може да заработи. Не смятат и че е-рецептите ще облекчат работата им.
„Пациентът трябва да има електронна рецепта за лекарствата по лекарско предписание. Но т.нар. зелени рецепти остават на хартия. На хартия остават всички хранителни добавки, които понякога лекарите изписват, и медицински изделия”, обяснява фармацевтът. И дава пример с рецептите при COVID-19, които освен лекарства съдържат добавки и медицински изделия.
„Силно ни притеснява и фактът, че електронната рецепта императовно е заложена само електронна и невъзможност да има хартиена. Освен това електронната рецепта не означава, че пациентът ще я получи някак в електронното пространство, тя може да бъде издадена само след реален присъствен преглед при лекаря. Тоест, очакванията на всички от тази електронна рецепта са различни и най-често не са верни. Пътят е този. Би трябвало да се осигури такава възможност. Би трябвало да се осигури възможност и другите документи – рецептурните книжки, протоколите на пациентите, да станат електронни. Но все още не са детайлизирани всички процеси, които съпътстват електронната рецепта”, допълва Димитрия Стайкова.