Адвокатският съвет на Адвокатската колегия в Пловдив поиска от председателя на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова или да им се извини, или да си подаде оставката. Toва се случва след като тя заяви в брифинг към потребителите, че трябва да подават жалби за неравноправни клаузи в договорите с фирми за бързи кредити директно в комисията, тъй като КЗП вече работела за тях и не им били нужни адвокати, а дори и служебните вземали минимално възнаграждение.
От колегията са излезли с публична позиция след нейния призив, като пред репортер на TrafficNews пловдивски адвокати заявяват, че подобно изявление на председател на държавен орган е недопустимо и отчетоха коментара й като незачитане на труда на адвокатите. Добавят, че е неприемливо вместо двете институции да си сътрудничат, да се създава излишно напрежение.
В тази връзка всички 27 адвокатски съвета в страната се обръщат към шефката на КЗП с настояване да се извини, или да си подаде оставката. В позицията си те припомнят думите ѝ, че потребителите вече не са сами и не са им необходими адвокати, тъй като комисията е на тяхна страна.
Медията ни публикува и официалната позиция на адвокатските съвети у нас към председателката на КЗП Мария Филипова, както и към Министерския съвет:
„Уважаема госпожо Филипова,
Във Ваше интервю, разпространено от БТА и отразено в други национални медии, заявявате, че потребителите вече не са сами, че са заедно с вас и вашия екип и че вече не са им необходими адвокати, тъй като вие сте до тях и силата е на тяхна страна. Медиите сочат също, че сте заявили, че потребителите „Така си спестяват множество такси, защото дори служебните адвокати взимат минимално възнаграждение.“
Считаме за недопустимо председател на държавен орган да се изразява по подобен начин публично. Tакова изказване, от позицията на поста, който заемате, звучи като сериозно незачитане на труда на адвокатите. Изглежда сякаш председателят и неговият екип трупа незаслужен имидж за сметка на адвокатите в страната, които в годините са се доказали, като достойни защитници на правата и свободите на българските граждани. Вероятно знаете, че упражняването на адвокатската професия е дейност за правно съдействие и защита на свободите, правата и законните интереси на физическите и юридическите лица, предвидена в Конституцията на Република България.
Следва да се има предвид, че единствено адвокатската професия дава право на лицата, които я упражняват, да извършват представителство на доверителите и подзащитните им и да защитават правата и законните им интереси пред органите на съдебната власт, административните органи и служби, както и пред физически и юридически лица (чл.24 Закона за адвокатурата). Съгласно текста на чл.29 от Закона за адвокатурата, пред административните органи и други служби в страната адвокатът е приравнен със съдията по отношение на дължимото му уважение и му се дължи съдействие като на съдия.
Считаме, че неуважителното Ви изказване съдържа и нюанс на супериорност, сякаш Вие и ръководената от Вас Комисия стоят субординационно над адвокатурата, като вместо двете институции да си сътрудничат, се създава излишен антагонизъм. Подобна култура на противопоставяне не би следвало да бъде провеждана от човек, заемащ подобен пост. Ползването на адвокатска защита по потребителски спорове и при подаване на сигнали до Комисията за защита на потребителите може само да подпомогне дейността на тази Комисия и да допринесе за идентифициране на неравноправни клаузи в потребителски договори.
Следва да се посочи, че именно адвокатите участват като защитници на правата и интересите на гражданите не само по потребителски дела в съда, но и при договаряне на договорните условия с търговците, когато е необходимо да се установят специални, различни от предварително установените, клаузи в договорите. В този смисъл, изказването Ви въвежда в заблуждение българските граждани, че вместо адвокатите, Комисията за защита на потребителите може да извърши всички действия за защитата на техните права, което е невярно като факт.
Не следва да се пренебрегва и фактът, че с усилията на адвокатите, консултиращи гражданите и участващи в съдебните производства, бяха постановени редица решения и определения на Съда на ЕС по преюдициални запитвания за неравноправни клаузи като решението по дело C-714/22 срещу „Профи Кредит България“ ЕООД или определението от 18 октомври 2023г. по дело С-117/23, което промени практиката на съдилищата в България по клаузи за прехвърляне на валутния риск при кредити, деноминирани в швейцарски франкове. По колективен иск на Сдружение „Правна помощ на потребителите‘‘ (чийто управителен съвет се състои изцяло от наши колеги адвокати от Пловдивската адвокатска колегия), бе постановено и решение на Върховния касационен съд през 2019 г., с което бяха признати за неравноправни 8 клаузи от общите условия на фирма за бързи кредити.
Правейки реклама на дейността на представляваната от Вас институция, с изказвания от подобен тип, Вие призовавате да не се ползват адвокатските услуги за защита на същите права, а да разчитат на дейността на Комисията за зашита на потребителите. Вашият призив е в конфликт със Закона за защита на конкуренцията, който съгласно чл.2, ал.1, т.2 от същия, се прилага и по отношение на държавни органи, включително органи на изпълнителната власт и на местното самоуправление, ако когато изрично или мълчаливо предотвратяват, ограничават, нарушават или могат да предотвратят, ограничат или нарушат конкуренцията в страната. Изявлението Ви съдържа елементи на сравнителна и заблуждаваща реклама, насочена към потенциални потребители на юридически услуги, директно призоваваща ги да не използват услугите на адвокати. Това е недопустимо и в пълен разрез с принципите и нормите на Закона за защита на конкуренцията По повод на позицията Ви от 07.11.2024 г., подадена в отговор на позиция на Софийския адвокатски съвет от 06.11.2024 г., в която посочвате, че „Призивите към гражданите да не подават сигнали за закононарушения към овластените органи са не само в нарушение на законодателството, но и подкопават устоите на демократичното ни общество“ заявяваме, че нито ние в настоящата позиция, нито Софийски адвокатски съвет в предходната, е отправял такива призиви и подобни Ваши внушения са недопустими!
Напротив, призоваме всички граждани активно да отстояват и защитават правата си и активно да подават всякакви сигнали за закононарушения до компетентните органи. Това, срещу което Софийски адвокатски съвет преди, а и ние сега с настоящата позиция възразяваме, е да не призовавате гражданите да пренебрегват адвокатите в тяхната борба, тъй като последните могат да им бъдат само от помощ, като квалифицирани юристи, борещи се за и защитаващи правата им. С оглед изложеното, Ви призоваваме, да поднесете извинение на всички български адвокати, имащи съществен принос за борбата с нелоялните търговски практики и неравноправните клаузи в потребителските договори.
В противен случай считаме, че трябва да подадете оставка, защото сте начело на институция, а държавните институции следва да зачитат усилията и ролята на адвокатите и адвокатурата в защита правата на гражданите и юридическите лица и да работят заедно с адвокатурата, а не срещу нея. За да избегнем двусмисленото тълкуване на становището ни заявяваме, че искането за Вашата оставка не е по повод на инициативата Ви за премахване на неравноправните клаузи от договорите на фирмите за бързи кредити, както опитвате да го представите. Напротив – инициативата Ви е похвална и за нея от дълги години призовават адвокати и следва да е приоритет на всеки държавен орган. Считаме обаче, че начинът по който тази инициатива се заяви и представи от Вас, е недопустим. Недопустимо е който и да било държавен орган или представител на държавен орган да не зачита ролята на адвокатурата в защита правата на гражданите и юридическите лица и да призовава гражданите да не се обръщат към адвокати.
Настоящата позиция е съгласувана и се подкрепя във всички негови части от гореописаните адвокатски съвети и председатели на адвокатски съвети, но с цел бързина, експедитивност и процесуална икономия е подписана само от председателите на Адвокатска колегия Благоевград, Адвокатска колегия Бургас, Адвокатска колегия Габрово, Адвокатска колегия Кюстендил, Адвокатска колегия Пловдив, Адвокатска колегия Смолян и Адвокатска колегия Хасково”.