
Става ли община Пловдив (неволен) съюзник на нарушителите в Пловдив, налагайки абсолютно символични глоби? Преди дни от прессъобщение на общината стана ясно, че в рамките на час двама пловдивчани са били хванати да изхвърлят голямо количество кашони и строителни отпадъци до контейнери в Кючук Париж и са били глобени. Символичната сума, която ще дължат за нарушението на Пловдивски общински инспекторат е... 50 лв.
Повече от ясно е, че тези 50 лв. в никакъв случай не изпълняват възпиращата функция, каквато би трябвало да налага такъв вид санкция. Предвид нейния размер е сигурно, че да си платиш глобата на Община Пловдив за изхвърляне на битови отпадъци до контейнер /ако изобщо те хванат/ излиза в пъти по-изгодно, отколкото да наемеш лицензирана фирма, която да натовари и извози боклука, от който гражданите искат да се отърват. Неслучайно гражданите масово избират първия вариант, като за това говорят многобройните новообразувани и нерегламентирани сметища край контейнерите за смет, които изникват из целия град.
Дали с подобни символични глоби общинската администрация не стимулира гражданите да направят по-евтиния избор? Дали не е време общината да преосмисли размера на санкцията, тъй като в момента посланието е ясно – спазването на правилата излиза твърде скъпо, а нарушаването им – прекалено евтино или пък напълно безплатно.
Анализ показва, че ако същите граждани бяха решили да действат по правилата, щеше да им излезе между три и шест пъти по-скъпо. Проверка на цените за натоварване и извозване на отпадъци от частна фирма показва, че тази услуга излиза между 150 и 300 лв. според зависи количеството на отпадъците и километрите, които ще бъдат изминати за транспортната услуга до сметището.
Очевидно има граждани, които предпочитат да минат на аванта и рискуват и да бъдат хванати, вместо да заплатят трицифрената сума за услугата. Избирайки този вариант те ще се разминат с 50 лв., ако бъдат установени. А могат и да не понесат глоба и да минат още по-тънко, ако никой не ги хване. От тази възможност гражданите се възползват основно вечер, когато никой не следи за подобен тип нарушения и липсва контролът на терен.
Макар видеонаблюдението да е ефективен инструмент за установяване на нарушители и възпиране на нерегламентираното изхвърляне на отпадъци, реалността е, че Пловдив едва ли скоро ще се сдобие с работеща и добре изградена система за този тип контрол. Затова в краткосрочен план е необходимо поне да се засили физическият контрол и да се преразгледа политиката по отношение на санкциите.
Припомняме, че Община Пловдив предлага безплатната услуга на ОП „Чистота“ за транспортиране на едрогабаритни отпадъци. Изглежда обаче за нея се изисква по-сериозна информационна кампания, тъй като малко хора знаят за услугата. Тя изисква предварително обаждане и координация, което нарушителите често избягват в името на „удобството“ и бързината. Ако не им се чака за услугата, във всеки от шестте района на Пловдив има и площадки, на които гражданите сами могат да предадат едрогабаритния отпадък, но изглежда и този вариант не е за предпочитане от недобросъвестни граждани.
Глобиха с по 50 лева двама нарушители за изхвърляне на нерегламентирани отпадъци