
19 милиона лева за реставрацията, консервацията и социализацията на Античен форум на Филипопол – изток и юг, ще бъдат инвестирани по мащабния туристически маршрут „По пътя на Античността” съвместно между общините Пловдив, Стара Загора и Хисаря. Това се случва, след като Община Пловдив бе одобрена с Концепцията за интегрирано териториално развитие „По пътя на Античността“ - Интегриран териториален туристически продукт/маршрут, свързващ античното културно наследство на територията на Южен централен регион и Югоизточен регион.
Припомняме, че реставрацията на Античния форум – изток и юг заедно с кино „Космос” и къща „Ламартин” бяха предложени от местната власт за финансиране от държавата. В крайна сметка се оказа, че обектите недвижима културна ценност не могат да бъдат подкрепени от правителството.
Проектанти на реставрацията, консервацията и социализацията са инж. Петър Рафаилов, арх. Венета Петкова, арх. Койчо Пенчев, арх. Иван Стоянов, инж. Данаил Цолов, л.арх. Ивайло Мизов, инж. Венцислав Стоянов, рест. Аглика Икономова и, археолозите: Светла Петрова, Доц. Д-р Иво Топалилов и Д-р Елена Кесякова.
Проектът е разработен в три посоки - „Консервационно-реставрационни работи и експониране на античния форум“, обновяване на съществуващата градска инфраструктура и социализация, информационно обслужване и добавена реалност.
Посетителите ще видят югоизточния ъгъл на колонадата на античния площад, магазините, покритата част пред тях, улиците, както и южната и източна жилищни сгради. Всички останали елементи ще бъдат експонирани в специално разработени платформи и около тротоарите. Нов подход ще свързва площад „Централен” с археологията.
Подходът от запад е решен посредством еднораменна стълба с конструкция от габиони както е във Форум „Север”. От западната страна ще има театрални пейки и те ще се превърнат в естествено продължение на площада. Подпорните страни ще бъдат облицовани с гранит.
Под подлеза на ул.” Гладстон” ще бъде изтраден павилион за обществена тоалетна и сервизно помещение. Съществуваща връзка от бул. „Цар Борис III“ се облицова с гранитни стъпала и гранитни облицовъчни плочи, и се коригира рампата за достъпна среда в най-северния участък. Конструкцията на всички промени се изпълнява от габиони и няма намеса в паметника.
В подлеза до „Тримонциум” ще бъдат подновени стълбите, които ще бъдат облечени с гранит, ще има иноксов парапет и рампа за достъпна среда. Достъпът до сегменти от археологическия паметник ще бъде с пасарелки. В зоните на античните тротоари ще се монтират пейки с поглед към характерните зони.
Ще има 3D мапинг на фасадата на Пощата, където ще има зрителски кът. Заложено е художествено осветление. Обектът ще има двуезични табели на всички подходи към археологическия паметник. Предвидено е хоризонтално и вертикално озеленяване на обекта.
Със завършения проект на Античните форуми Изток и Юг ще бъде обновен целият градски център.
Още от категорията

Призив за помощ! Спешно се търсят доброволци за гасенето на нов пожар край Първомай


Акценти



Отиде си уважаваната пловдивска журналистка Ирена Чернишева




Шармантна булка привлече погледите в Пловдив

