
Жителите на живописното родопско село Горнослав отправят силно послание към гостите на населеното място – на автобусната спирка в Центъра те поставиха голям винилов плакат, посветен на биосферния парк „Червената стена“, част от световната мрежа на ЮНЕСКО.
Плакатът впечатлява не само с размерите си, но и с емоционалното си въздействие – върху него е изобразен емблематичният за района родопски силивряк, известен още като „орфеево цвете“. Това растение, символ на вечността и възраждането, е едно от природните съкровища, които правят тази територия толкова специална.
С тази инициатива местните жители искат всяко пристигащо в селото око първо да срещне напомнянето, че Горнослав е част от защитена от ЮНЕСКО територия – нещо, с което се гордеят дълбоко. Те се стремят да насърчат биосъобразния туризъм, да съхранят природата и да споделят уникалната красота на региона с повече хора.
Малкият жест е голямо послание – любов към природата, грижа за културното и природно наследство, и отворени обятия за тези, които търсят истинска връзка със Земята.
Инициативата се реализира със съдействието на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив, която предостави подбрани и въздействащи снимки за оформянето на визията. От институцията изразяват подкрепа към местните усилия за популяризиране на природните ценности и устойчивия туризъм в района. Напомняме, че през 2025 г. РИОСВ – Пловдив изпълнява проект „Подпомагане на устойчиво икономическо и социално развитие на Биосферен парк „Червената стена“ чрез създаване на цялостен бранд и популяризиране на природната стойност и регионалните предимства от биосферния парк“, финансиран чрез Програмата за участие на ЮНЕСКО. Проектът цели насърчаване на устойчивото развитие на парка и повишаване на информираността за неговото биологично и културно богатство. В изпълнението на дейностите по проекта екоинспекцията разчита на тясното партньорство с местните жители.
Още за орфеевото цвете и неговата значимост в научните разработки, може да научите тук:
Учени от Пловдив и Германия разчетоха генома на защитено родопско растение