Кариера край Първенец няма да има. Това обяви кметът на община „Родопи“ през социалните мрежи, а новината бе посрещната с широко одобрение от жителите на региона. Припомняме, че „размразяването“ на инвестиционното предложение на фирма „Толи“, която желае да добива инертен материал в находището „Иванчова чука“, предизвика вълна от неодобрение.
Теренът обхваща два участъка с обща площ 210 дка, от които 195 дка са определени за добивна площ, а останалите 15 дка – за съпътстваща площ. Срокът за експлоатация е 35 години. Съвместна инициатива на власт и граждани опита да възпре инвестиционното предложение, като сигнализира към институциите, че експлоатация в находището би имала неблагоприятен ефект върху населението и природата. На този етап се очаква и окончателното становище на компетентните органи.
РИОСВ-Пловдив обаче не одобрява осъществяване на инвестиционното предложение, казва кметът Павел Михайлов, и подчертава, че проектът за решение ще бъде представен на заседание на Експертен екологичен съвет, което ще се проведе на 12 май.
Оказва се, Агенция „Пътна инфраструктура“ също не одобрява кариерата на „Толи“. Инвестиционното предложение е получило отрицателно становище от АПИ, поради липса на съгласувани мерки за транспортната дейност.
Част от територията попада върху земеделски земи с висока степен на защита, което противоречи на Закона за опазване на земеделските земи, за което е алармирала Областната дирекция „Земеделие" Пловдив.
Съществува и широко обществено и институционално несъгласие с проекта, включително решения на Общински съвет „Родопи“, според които инвестиционното предложение е несъвместимо с планираното развитие на общината да закрие кариерите и да превърне района в „зона за отдих и култура“.
Павел Михайлов допълва, че новият доклад по ОВОС съдържа неясноти относно подпочвените води, като не са представени категорични данни за липса на водопритоци на дълбочина 13 м.
„Не може да се гарантира, че с плана за изпълнение на мерките за предотвратяване, намаляване или ликвидиране на значителни отрицателни въздействия не се гарантира спазването на нормите за качество на околната среда и опазване на човешкото здраве“, казва още кметът на общината.
Пълният му пост без редакторска намеса прочетете тук:
Важно!
Кариера за пясъци и чакъли край Първенец няма да има!
"Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив) не одобрява осъществяване на инвестиционното предложение за изграждане на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли в местността „Иванчовата чука“ край село Първенец.
Проектът за решение ще бъде представен на заседание на ЕЕС, което ще се проведе на 12 май 2025 година.
На база на всички факти и обстоятелства осъществяването на инвестиционното предложение „Изграждане на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли в концесионна площ „Иванчова чука" (210.249 дка), землище на с. Първенец, община Родопи, област Пловдив", не се одобрява, поради следните МОТИВИ поотделно и в тяхната съвкупност:
По чл. 19, ал. 2, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда 1.1 Тъй като инвестиционно предложение се разглежда в неговата цялост и транспортирането на добития материал е част от ИП, то транспортът не може да се разглежда като отделно инвестиционно предложение, затова в хода на процедурата по ОВОС е изискано становище от компетентната институция Агенция пътна инфраструктура (АПИ). Със свое писмо АПИ категорично изразява, че не съгласува ДОВО. Изразено е и, че възложителят не е предложил допълнителни инвестиции и конкретни мерки, необходими за осъществяване на дейностите му по концесията.
Предвид горното не може да се гарантира, че с плана за изпълнение на мерките за предотвратяване, намаляване или ликвидиране на значителни отрицателни въздействия не се гарантира спазването на нормите за качество на околната среда и опазване на човешкото здраве.
След вече възникналия въпрос в хода на провеждане на процедурата по ОВОС по отношение на разминаване данни касаещи статично водно ниво, което е от значение за изхода на процедурата, докладът по ОВОС е върнат по реда на АПК за да бъде изяснена получената допълнителна информация в хода на обществено обсъждане. Предоставен е от възложителя допълнен доклад по ОВОС където е отразено, че е направен наблюдателен шурф като е достигната дълбочина от 13 м, констатирана чрез метрична ролетка и лазерно устройство, до дъното на шурфа (изкопа) - 13 м. не са констатирани водопритоци на подземни води. В допълнение Община Родопи е извършила проверка на 07.04.2025г., като е съставен констативен протокол. Проверката е целяла да се проври нивото на подпочвените води. Видно от предоставената информация са направени три броя изкопи: OT - №1 с размери 1,5м.-1,8м. широчина, 1,5 м дължина и 1,0 м дълбочина. С констатирана дълбочина на подпочвени води - коло 1 метър от ниво терен.Докладът по ОВОС не съдържа, категорични данни и обосновани изводи и анализи, които да доказват по недвусмислен начин, че на дълбочина от 13м не са констатирани водопритоци на подземни води. Предвид горното не може да се гарантира, че с плана за изпълнение на мерките за предотвратяване, намаляване или ликвидиране на значителни отрицателни въздействия не се гарантира спазването на нормите за качество на околната среда и опазване на човешкото здраве.
Областната дирекция „Земеделие" Пловдив с писмо до РИОСВ-Пловдив е изразила, че от предоставената документация е видно, че половината концесионна площ обхваща поземлени имоти от четвърта категория земеделска земя, с начин на трайно ползване - ниви, поддържани лозови насаждения и други обработваеми земи. Съгласно Закона за опазване на земеделските земи /3033/ земеделските земи са основно национално богатство и се използват само за земеделски цели. Предвид това инвестиционното намерение противоречи на разпоредбата на Закона за опазване на земеделските земи /3033/.
Освен писмените становища, в хода на процедурата са постъпили и становища от граждани, организации, сдружение с нестопанска цел, общинска администрация, които Декларират принципно несъгласие (част от които с изложени мотиви по законосъобразност) и са против реализацията на ИП „Изграждане на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли в концесионна площ „Иванчовата чука“, землище на с. Първенец, общ Родопи. Представени са и Решения на Общински съвет „Родопи" против заявеното ИП - Решение № 286 прието спротокол № 18 от 29.11.2018г.; Решение № 1 прието спротокол № 01 от 30.01.2020г.; Решение № 4 прието спротокол № 01 от 27.01.2021г.; Решение № 3 прието спротокол № 02 от 31.03.2023г.; Решение № 45 прието спротокол № 04 от 04.04.2025г. Съгласно предоставено становище от Община Родопи с вх. № ОВОС-226- 384/09.04.2025г., категорично е изразено, че заявеното ИП се явява недопустимо спрямо приетия „План за интегрирано развитие на Община Родопи 2021-2027г., тъй като община Родопи планира закриване на кариерни дейности и развитие на територията на общината „за отдих и култура".
Съгласно предоставено становище от Община „Родопи“ с вх. № ОВОС-226- 384/09.04.2025г., категорично е изразено, че заявеното ИП се явява недопустимо спрямо приетия „План за интегрирано развитие на Община Родопи 2021-2027г., тъй като община Родопи планира закриване на кариерни дейности и развитие на територията на общината „за отдих и култура".
Радвам се, че след като положихме огромни усилия, постигнатия резултат ще е в полза на жителите на Първенец!
Благодаря на Инициативен комитет "Стоп на Кариерата в Първенец", с които заедно се борихме за едно по-добро бъдеще!
Благодаря на общинските съветници от Общински съвет Родопи, които заеха поредната отговорна позиция в полза на хората!
Благодаря за подкрепата на кметовете на населени места, които проявиха силна съпричастност!
Благодаря на компетентните институции за безпристрастността и отговорното отношение за решаване на казуса.
Благодаря на колегите от администрацията на Община Родопи, на експертите и специалистите!
Благодаря на всички будни граждани от Първенец и другите населени места!