Бактерия на холерата и още два патогена откриха в умряла риба от язовир "Въча". Заключението е на експерти от БАБХ, които направиха лабораторен анализ, след като им бяха предоставени проби. Изследването е предприето, тъй като през лятото измира сериозно количество риба във водоема, пише Dir.bg.
Затова проби за анализ са изпратени в Българската агенция по безопасност на храните. Резултатът от анализа на умрялата есетра показва наличие на три патогена - vibrio cholerae, aeromonas hydrophila и aeromonas veronii. Протоколът, с който медията разполага, е подписан от доц. Петя Орозова и д-р Димитър Иванов от БАБХ на 29 юли т.г. Предписани са антибиотици за рибата, тъй като само те унищожават грам-отрицателните бактерии, каквито са и трите.
"При лабораторен анализ и микробиологично изследване на проби риба в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт /НДНИВМИ/ са изолирани Vibrio cholerae, Aeromonas hydrophila и Aeromonas veronii във вътрешни органи и кръв", потвърдиха от БАБХ.. Според тях не холерният щам е убил рибата. "Установено е, че Vibrio cholerae не е причина за смъртта на рибите и не представлява опасност за здравето на хората, тъй като щамът е Cholerae toxin A-. След антибиотична терапия и повторен анализ, бактерията не е открита", посочват от агенцията в отговор до медията ни.
За изследването на БАБХ сигнализирахме и държавния здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев на фона на обявения само преди дни първи случай на холера у нас за над 100-годишен период. Болният беше индиец и се предполагаше, че е бил заразен в родината си. Доц. Кунчев обясни, че холерните вибриони се срещат в околната среда, но са опасни за човека, само когато са аглутиниращи. Според него в случая става въпрос за неаглутиниращи вибриони и няма риск за населението. Според протокола от изследването, останалите два патогена, открити наред с холерните вибриони в мъртвата риба, са грам-отрицателните бактерии aeromonas hydrophila и aeromonas veronii. Двата патогена виреят в сладка и солена вода, но също и във водните организми - риби, раци, жаби, скариди. Могат да причинят дори сепсис.
Рискът за човека намалява от факта, че този язовир е под шапката на НЕК и водата му поначало не се използва за битови и питейни нужди. Така няма опасност някой да пие замърсена вода. Другият начин на заразяване е от фекалии, мръсни ръце и консумация на заразена храна. Достатъчно е човек да не яде рибата сурова и да я пипа с ръкавици, ако има съмнения.