Зам.-кметът Стефан Стоянов ще участва в „Дискусия за дигиталната трансформация в училищата“ на живо във Варшава по покана на технологичния гигант Гугъл (Google). Срещата ще се състои днес в специално технологично студио в Полша, а самото събитие е изключително престижно и е част от серия срещи с водещи експерти от Европа.
„Заради успехите на пловдивските училища и общинската програма по модернизиране на образователния процес, получих покана от Директора на сектор „Образование“ за Централна и Източна Европа на Гугъл Беата Галас за участие в дискусията“, коментира Стоянов.
„Посещението ще ми даде възможност и за няколко отлагани срещи с представители на образователната общност и колеги в Полша, както и с водещи технологични компании, чиито централи за нашия регион са във Варшава”, добави още зам.-кметът.
Пловдив е единственият град от Източна Европа, който е поканен на събитието.
Шеста поредна година Община Пловдив провежда политики по модернизиране на учебния процес, които включват обучения, сертифициране на учители, съфинансиране на училищни проекти за закупуване на специализирано оборудване. Още през 2019 г. всички общински училища въведоха облачни платформи за образование на водещите технологични компании Google и Microsoft. Всеки ученик над 4-и клас разполага с персонален акаунт и защитено пространство в акаунт на училището като част или целият образователен процес може да се изнесе на облачната платформа. Половината от учителите са преминали обучение за последните години и в Пловдив работят близо 200 Гугъл сертифицирани учители и обучители. Над 90% от учениците в гимназиален етап използват ежедневно своите училищни електронни профили през учебната година. От тази учебна година в Пловдив работят над 60 паралелки 1:1 в 9 училища, което означава, че всеки ученик и учител имат персонален компютър и е създадена среда за работа без хартиени носители. Моделът е изследван от екип на Пловдивския университет, по поръчка на МОН, и е показал изключителни резултати и приложимост в българските училища. Това е един от най-успешните модели за използване на дигитални технологии в света, а България е водеща в региона като моделът навлиза масово в училищата.
Целенасочената образователна политика на общината, и в частност Модернизацията на учебния процес, превърнаха Пловдив в един от лидерите в Европа в използването на съвременни технологии в класната стая. Внедряването на облачни платформи в пловдивските училища и промяната в начина на преподаване са популярни и международно признати не само в Европа. Само за последните 12 месеца Пловдив получи две престижни международни отличия.
По-рано тази година Община Пловдив бе отличена с реномираната американска награда „Smart 50 Awards2021″ за въвеждането на умни и устойчиви политики с реални резултати. Всяка година отличието се връчва на 50-те най-иновативни и трансформиращи местните общности проекти в света.
„Това е поредното признание, което градът ни получи за успешната дигитализация на образованието. Пловдив е в топ 50 на умните градове и то с иновации в образованието и се нареди до градове като Токио, Сан Франциско, Хонконг, Монреал и други градове от САЩ, Канада, Германия, Швеция, Китай, Чили, Япония, Израел и Испания“, припомни Стоянов.
През 2020 г. Пловдив беше финалист в голямото състезание за политически практики „Иновации в политиката“ във Виена, където получи две номинации и признание от Европейската комисия за проект „Дигитализация на образованието в Пловдив“.
Още от категорията
Множат се заразените с Грип А в Пловдив, след боледуване – децата масово развиват отит