Академичната 2020/2021 година беше открита тържествено в Медицински университет-Пловдив.
По време на церемонията се състоя и символично предаване на „Щафетата на познанието“. Статуетката, изобразяваща свитък на познанието и храм с ключалка към науката, е дело на скулптора Веселин Ламбрев. Тя се предава всяка година на първокурсниците, приети с най-висок бал в университета, а те догодина ще я предадат на следващите.
От името на Академичното ръководство ректорът на Медицински университет-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева поздрави първокурсниците за избора, който са направили и за победата, която са постигнали. В словото си тя заяви, че тази година отбелязваме 75 години от основаването на МУ – Пловдив и 50 години от създаването на Факултета по дентална медицина.
„От създаването си досега нашият Университет е еталон за професионализъм, високи критерии, заслужени успехи и признание както в страната ни, така и извън нея. Постигнатото от нашите учители ни дава право да се гордеем и да сме отговорни към онова, което ние ще оставим след себе си.”, заяви проф. Мурджева.
Тя се обърна и към студентите, които са част от академичното семейство.
„За вас са модерните ни аудитории, съвременните семинарни зали, научно-изследователските комплекси, сред които и уникалният симулационен център, богатите ни библиотеки, най-добрите спортни зали, уютните общежития и столове. За вас е нашата грижа и любов като преподаватели да ви подготвим така, че да станете добри специалисти и да бъдете достойни хора.”, допълни тя.
Ректорът ги призова да бъдат упорити и най-вече хуманни, за да превърнат мотото на Университета „Посветени на хуманността” в своя кауза.
„Тази учебна година започва по-различно поради продължаващата коронавирусна епидемия. Организирането на пълноценни учебни занимания е настоящото предизвикателство. Необходима е мобилизация на всички наши сили и отлична организация за спазване на противоепидемичните мерки”, каза още проф. Мурджева.
Тя е убедена, че заедно ще се справим и с тази, както и с други инфекции.
„Чака ни обаче трудна и вероятно по-дълга от очакваното битка с коронавируса, причинител на COVID-19. Епидемичната обстановка в света и страната налага да започнем учебната година в хибриден формат”, подчерта още тя.
Водени от принципите за максимално ефективно теоретично и практическо обучение и за оптимално предпазване от коронавирусна инфекция, са предприети следните мерки. Лекциите ще се водят изцяло в електронен формат. Те ще бъдат групирани така, че да може да се участва от мястото, където живее всеки студент, извън университетските и клиничните бази. Част от упражненията в теоретичните и предклиничните дисциплини, както и в клиничните дисциплини, могат да се провеждани по електронен път. Всички лекции и упражнения, провеждани по електронен път, ще бъдат в синхронен модел на комуникация, т.е. в реално време, за да се запази живият контакт. Присъствените практически упражнения ще се организират при спазване на конкретни противоепидемични мерки, за които студентите ще бъдат инструктирани в катедрите. Университетът е осигурил лични предпазни средства за всеки студент, които ще получат в следващите дни.
Възможно е при задълбочаване на епидемичната ситуация и присъствените занятия да бъдат ограничени. Това ще бъде най-голямото предизвикателство в обучението.
„Вече имаме добрия опит от миналия семестър, в който успяхме да мобилизираме всички ресурси и сили, за да отговорим на необходимостта да продължим учебния процес в електронен вариант. Убедена съм, че вашите натрупани знания и компетентност, дори и в такава обстановка, са безспорен капитал, който ще ви помогне да се научите да контролирате не само тази инфекция.”, каза още ректорът на МУ-Пловдив.
Ръководството на университета разчита на съзнателност и отговорност на бъдещите лекари, дентални лекари, магистър фармацевти, медицински сестри, акушерки и други медицински специалисти. Да бъдат отговорни за здраве си и здравето на техните близки, пациенти и преподаватели.
В първия учебен ден бяха засадени 5 сребристи бора от първокурсници пред различните факултети. Посланието е, че това е един от начините да оставим света след нас малко по-добър. Дървото е символ на вечния кръговрат и на вечната еволюция.
Още от категорията
Пловдивската пожарна: Зачестиха битовите пожари с пострадали, основната причина е небрежност