Ние не плачем за пари, плачем за оцеляване. Това заяви по време на протеста на пловдивските земеделски производители зам.-председателят на Добруджански овощарски съюз Димитричка Търпанова. По нейни думи не са платени помощите, гласувани на производители за пропадналите площи, които бяха обещани още през миналата година.
Тя изрази недоволството си от управлението на сектора, докато стотици други блокираха пътя Карлово-Пловдив с искане помощите между секторите на растениевъди и животновъди да бъдат разпределени по равно.
„Миналата година дадоха де минимис на животновъдите и бюджетът по COVID мярката беше разпределен 50 на 50 при същите условия. Тази година пак целият бюджет по де минимис се раздаде на животновъдите, а на нас от сектора за зеленчукопроизводители ни се постави условие, че ще бъде на база обвъзрано подпомагане 60/40. При положение, че ще добавят още два сектора към нас. Това отношение към нашия сектор ни обижда“, коментира Тъпанова.
Браншовиците са много притеснени дали ще справят със загубите, които кризата е нанесла, а скокът в цените ги кара да се страхуват, че ще загубят поминъка си изцяло, допълни тя.
„Подпомагането в Гърция и Турция е в пъти по-високо от това, което нашите производители получават. Съгласете се, че ние продаваме на един общ пазар, не можем да се конкурираме с тях. От Гърция влиза продукция, която е на цени под нашата себестойност. Как да се конкурираме с тях?“, категорична бе зам.-председателката на Добруджански овощарски съюз.
Тя допълни, че помощта, която малките стопанства в южната ни съседка получават, се равнява на 1000 евро. „А нашите малки стопани с по 20 декара, на които се полага 40-50 лева на дка. Ще оцелеят ли? Няма да могат да оцелеят“, попита Тъпанова.
По нейни думи няма обвързано подпомагане, като цялостната политика и отношение на правителството към сектор „Плодове и зеленчуци“ трябва да се промени.
„Имам една от най-големите градини с круши в България. В момента съм докаран до просешка тояга. Изключително съм недоволен от управлението, просто искаме да сме поставени под нормални условия, както нашите европейски колеги. Искаме преките помощи, обвързаното подпомагане и Covid мярката да бъдат съобразени с нас“, заяви пред TrafficNews един от производителите, блокирали движението.
Протестиращите се заканиха, че ако МЗ не чуе исканията им и не се съобрази с тях, те остават в готовност за блокиране дори на АМ „Тракия“.
Още от категорията
Пловдивската пожарна: Зачестиха битовите пожари с пострадали, основната причина е небрежност