Напрежение се зароди в Стамболийски след информация, че частна фирма ще бъде ангажирана с почистването на река Марица в района на града. От една страна опасенията са свързани, че основите на моста в града, които и сега са компрометирани, могат да бъдат още изровени, а другата, че ще се има незаконно добиване на инертни материали, прикрито като почистване на реката.
Кметът на Община Стамболийски Георги Мараджиев и областният управител на Пловдив Дани Каназирева отговориха на въпроси на TrafficNews.bg относно опасенията на жителите.
- Г-н Мараджиев, каква е ситуацията с почистването на река Марица в района на Стамболийски?
- Ситуацията е следната: На 03.07.2020 със Заповед №РД-22-46 на областния управител на област Пловдив съм уведомен за инвестиционно намерение на фирма „Агроника инвест“ ООД, свързано с необходимостта от почистване на растителност и наносни отложения, които ограничат хидравличната проводимост и възпрепятсват русловото заустване на отпадъчните води от ПСОВ – Стамболийски в участъка от река Марица в землището на град Стамболийски и село Цалапица, и укрепване на северния бряг. На първо четене – идеален проект. Но в последствие разбирам, че инвестиционното предложение предвижда изземване от речното корито в участък с обща дължина 1300 м. на 186 000 куб. м. наносни отложения. Това намерение, както и проектът, не са одобрявани от мен. Знам, че наносните отложения са основно от пясък с различна зърнометрия от пясък и чакъл. Но това са инертни материали. Дали целта на почистването не е друга? Нали ще чистим заустването на ПСОВ – Стамболийски, а изведнъж още 1300 м. по реката. Ситуацията изисква задълбочен анализ и спиране на процедурата.
- Какви са опасенията Ви за избраната фирма за почистване на реката под моста?
- Дори не знам кой и как е избрал фирмата. Има компетентни органи, попитайте тях. Това е процедура, извършена от Областна управа, без участието на нито един документ, подписан от моя страна. Въпросът е към областния управител. Но какви са моите опасения: това инвестиционно предложение попада към т.2 от Закона за опазване на околната среда – изземване на инертни материали от реки, езера или море чрез драгиране ( чл. 93 ал.1 т.1 и т.2). Простичко казано, ще чистим коритото или ще чистим в кавички, а камионите ще товарим с инертни материали. Нали ще чистим ПОСВ – Стамболийски, нали ще укрепваме брега? Не е ли това начин за изземване на инертни материали. Кой ще следи за това почистване? Има ли ресурс Областна управа за това? Има вече недоволни граждани, които ме срещат по улиците на Стамболийски, и питат: „Кмете, какво става?
Ще се превърнем ли в баластриера?“ Не мога да стоя безучастен. Кой ще следи за извършването на това почистване, което все повече ми прилича на нещо друго? Искам фирмата да не започва работа до изясняване на ситуацията. Да не се наложи аз и жителите на Стамболийски да я спираме. Особено, когато става дума и за моста на река Марица. Това е най-големият проблем. Този мост е изключително важен за общината и града. Всички ние си спомняме падането на стария мост. Ясно се виждат шапките на пилотите. Те са били изпълнени 2006 г. на нивото на дъното, защото служат за основи на кръглите речни стълбове. Някой виждал ли ги е сега? Аз да. Реката се е вкопала поне метър и половина спрямо предишното ниво на дъното, когато са строени. Какво искаме? Това съоръжение да рухне? Не! Ние, жителите на Стамболийски сме борбени хора. Затваряли сме ж.п. линии, изправяли сме се заедно срещу всяка несправедливост, за да отстояваме интересите си. Аз искам едно: Не пипайте реката около моста на Стамболийски. Там, където трябва, около Пречиствателна станция – да. Но за там никой не говори. Какво търсим? Пясък ли? Инертни материали? Да, но не и в района на Стамболийски! А залесената гора с WWF България? Хубав проект. 1600 дръвчета – бяла върба, черна и бяла топола, ясен, полски бряст, летен дъб. Акцията беше с цел спиране ерозията на брега. Общината инвестира в осветление, в камери, за да опазим младата крайречна гора. Знам, че от Областна управа ще ми отговорят, че почистването не засяга залесяването. А „Натура 2000“? 18 600 куб. м. ще се изземват. 1300 линейни метра на дълбочина 1-3 метра. Този буфер от 10 метра какво ще гарантира?
- Как ще се съгласува този проект?
- Отговарям за съгласуването така: Попитайте областния управител. След първата заповед от 03.07.2020 с предложението на „Агроника инвест“ ООД има втора заповед №РД-22-66 от 15.10.2020 на областния управител да се извърши проверка на реализираното залесяване в река Марица в района на моста на РП-866 и участъка под него, както и да се извърши преценка за възможното му отражение върху хидравличната проводимост на реката, съобразно залесените площи и очакваното развитие на съответните дървесни видове в перспектива. Отново никой не се интересува от ПОСВ – Стамболийски. Защо ли? Интересът е към тези 1300 метра. Кой се интересува от този участък, където е Пречиствателната станция? Явно и там не е интересно. Така че, отново търсете отговорите в Областна управа.
- Ако се изпълни, има ли опасност да се наложи данъкоплатците да плащат за това чистене?
- Ами аз Ви питам, кой друг ще плаща, ако не данъкоплатците? Това са средства от нашите данъци. Страшното е кой ще поеме отговорността и кой ще плаща, ако нещо се случи с основите на моста. Защо мислим само за момента? Защо се вземат решения сега и веднага? Кой ще носи отговорност за щетите? Ние, областен управител, министри, кметове утре си тръгват. Но аз оставам да живея в този град. Този мост не е мой. Той е на гражданите! Реката не е моя. Тя е наша! На всички! Нека помислим не за пясъка, не за инертните материали. Аз ще кажа само едно: Искам спиране на процедурата! Докато не се произнесат специалисти по това инвестиционно намерение, докато казуса с моста не се изясни, жителите на Стамболийски и аз като кмет на община Стамболийски искаме областният управител да спре процедурата. Лично аз и моят екип ще сме с камера там, на терен, и лично ще следя как се изпълнява този проект! Защо ли? Защото винаги съм казвал, че най-ценният капитал са хората. А ние сме една община – едно семейство! Аз съм част от това семейство и ще защитавам моето семейство, защото то е моята крепост!
Потърсихме за коментар областният управител Дани Каназирева. Ето как тя отговори на твърденията:
„Няма заповед нито моя, нито от екипа ми в Областна управа.
Единствено е назначена междуведомствена комисия на 7 юли 2020 година заради редица сигнали. Комисията е установила, че в участъка от река Марица в землището на Стамболийски, руслото на реката е изместено към ляв бряг, а от страната на десен бряг са се образували значителни наносни отложения, които възпрепятстват нормалното заустване на отпадъчните води от пречиствателната станция.
Има риск при високи води да бъде залята самата пречиствателна станция, както и жилищни райони от Община Стамболийски и самата работа на пречиствателната станция да бъде компрометирана.
Изместването на водното течение в северна посока е довело до ерозия на левия бряг на землището на село Цалапица и застрашава сметището. При високи води в реката съществува опасност от бързо развитие на ерозионния процес към котлованите на депото и риск от аварии и замърсяване на река Марица, в това число и трансгранични последици.
Опасността наистина е огромна. В междуведомствената комисия са участвали експерти от всички държавни институции, включително от Областна управа и при едно срутване на депото, последиците ще са жестоки от екологична гледна точка. По тази причина трябва да бъдат предприети незабавни действия. Ако някой спира този процес, това е престъпление.
Уважавам притесненията на кмета за моста, аз като областен управител мога да каже, че няма да допусна, никой да пипа около мост, не само в близост до Община Стамболийски и никога не бих си позволила да подпиша договор или да издам заповед, с която да поставя под опасност транспортно съоръжение на територията на нашата област.
Под съществуващото ниво на реката е забранено и 50 сантиметра да се копае. Категорично няма да допусна да се случи.
Още от категорията
Множат се заразените с Грип А в Пловдив, след боледуване – децата масово развиват отит