Над 1000 променени човешки съдби – това е равносметката на общностния център „Компас“ в Пловдив, който днес празнува първия си рожден ден. Пространството, което през последните 12 месеца се превърна в мултикултурен хъб за помощ на бежанци от Украйна и Сирия, събра на едно място представители на институции, неправителствени организации, доброволчески структури и бизнеса. Центърът е част от националната мрежа „Компас“ под егидата на Върховния комисариат на ООН за бежанците.

Събитието включваше и дискусионен панел, в който се включиха всички ключови участници в координацията и развитието на „Компас“ – от фондация „Ukraine Support & Renovation“, Българския Червен кръст – Пловдив, Каритас Витания и ФАР – фондация за достъп до права.

За една година екипът е провел над 12 000 индивидуални консултации за над 1000 души. Най-често това е била информационна и социална подкрепа. Членовете на екипа на „Компас“ са оказвали съдействие на бежанците при ориентиране в българската здравна, образователна, трудова или административна система. Повече от 100 разселени чужденци от Сирия и Украйна са преминали през езикови курсове по български. 20 деца, учили езика в „Компас“, вече посещават училище. Оказана е психологическа подкрепа, правни консултации и кариерно ориентиране на близо 340 души.

„Това не са просто цифри. Това са променени човешки съдби! Много рядко се вижда такова обединение с една обща цел – помощта. За мен е удоволствие да представям работата на неправителствените организации в Пловдив. Този град е преживял не една миграционна вълна и се е доказал като един от най-толерантните в историята си. Днес той отново е място на сигурност – хората са готови да окажат съдействие на човек в нужда“, заяви Таня Георгиева – директор на Българския Червен кръст – Пловдив.

Тя определи екипа на „Компас“ като „двигател“ и „вдъхновение“ и благодари за усилията им през изминалата година. „Това е модел за добра практика – как НПО и Община Пловдив могат да споделят ресурси и да подкрепят мигрантите. За рождения ден на центъра, БЧК е подготвил подарък – ще продължим със силната си подкрепа за дейностите, необходими за интеграцията на бежанците. Ще подпомагаме медицински – с медикаменти, здравни осигуровки и спешни операции. Един от най-търсените сегменти е ученето на български – осигурили сме средства и преподаватели. Освен физическото здраве, менталното е не по-малко важно – затова ще продължим и психологическите консултации“, подчерта Георгиева.

„Големи сме късметлии, че Пловдив има този опит. Благодарим на институциите, бизнеса и НПО за подкрепата. Ще продължим да работим с енергия и отдаденост“, заяви Наталия Еллис, председател на „Ukraine Support & Renovation“.

В дискусията се включиха и Луся Руда и Мамдух Таршо – бежанци от Украйна и Сирия. Руда пристига в България през 2024 година и оттогава се учи да използва свободно български език.
„Най-полезни ми бяха курсовете по език и разговорните упражнения. Вече имам работа, която, освен че ми носи заплата, ми носи и удоволствие“, сподели Руда и добави, че в Пловдив се чувства спокойна и приета.

От своя страна Таршо, който е в процес на събиране на семейството си, разказа, че за него най-важното е децата му да получат шанс за образование. „Само за четири месеца вече могат да пишат думи и да четат на български. Мечтаят да станат лекари тук, в България.“

„Екипът на центъра „Компас“ планира да утвърди ролята му като хъб, в който бежанците получават всеобхватна подкрепа. Ще надградим сътрудничеството с държавните институции – както местни, така и регионални, и ще продължим да работим за социално-икономическото включване на бежанците и достъпа им до социални и трудови права. Искаме центърът да бъде безопасно място, в което хората се чувстват добре дошли и подкрепени. Ще се радваме, ако и приемащата общност вижда „Компас“ като междукултурно пространство, ангажирано с бежанската общност“, сподели Десислава Кънчева, администратор на центъра.

Рожденият ден на „Компас“ беше не просто повод за равносметка, а и ясен знак, че когато човешките усилия се обединят, компасът винаги сочи в правилната посока – тази към солидарност и надежда.