Четирима са мъжете, които бяха изправени пред Окръжен съд - Пловдив днес. Те бяха задържани при спецакция на ДАНС и МВР край Пловдив с 660 литра прекурсор за направата на 200 кг хероин. Съдебният състав реши те да останат в ареста до разглеждане на делото по същество, като им наложи най тежката мярка за неотклонение - "задържане под стража". Заседание бе засекретено, тъй като на него са изнесени данни от специални разузнавателни средства. 

Пред магистратите днес застанаха Алексей Михайлов, Дженгиз Мехмед и Яман Рамадан, на които са повдигнати обвинения за държане и транспортиране на производни на наркотични вещества, предназначени за продажба, както и Мехмед Серче с обвинение за притежание на фалшиви документи.

Дженгиз Мехмед се определи като бизнесмен. Той е осъждан, с двойно гражданство, определя себе си като български гражданин от турски произход. Алексей Михайлов е 37-годишен пловдивчанин с основно образование, а Яман Рамадан е турски гражданин, роден в Германия, работещ като шофьор.

В материалите по делото е приложена справка за четвъртия задържан - турския гражданин Мехмед Серче, който според сведенията е издирван от властите в страната си за разпространение на наркотици в особено големи размери. Серче е роден 1971г. в Турция, а има адрес в България. Същият е бил заловен при акцията на ДАНС с фалшиви френски документи. За това престъпление нашето законодателство предвижда до 8 години затвор.

Четиримата мъже бяха задържани в момент на прехвърлянето на прекурсори, с които може да бъде създаден хероин. Сигналът за дейността им бил получен още през март. След двумесечно разследване била информирана прокуратурата и се стигнало до акцията край Пловдив. Мъжете прехвърляли прекурсорите от туби в резервоара на влекач Ивеко. Веществото е било откарано към чужбина, най-вероятно Турция. Този прекурсор се използва за създаването на хероин. Задържаното количество е 660 л, разпределено в 22 туби по 30 литра. Около 200 кг хероин може да се произведе с това количество прекурсор. Предстоят експертизи, за да се определи неговото качество. 

Спрямо Алексей М. , Дженгиз М. и Яман Р. са повдигнати обвинения за престъпления за държане с цел разпространение на прекурсори на наркотични вещества, а спрямо Мехмед С. -  за съзнателно използване на неистински документи – документ за самоличност и свидетелство за правоуправление на МПС, без от него за самото съставяне да може да се търси наказателна отговорност.

Съдът намери, че спрямо всеки от четиримата има обосновано предположение да са съпричастни към престъпленията, в които са обвинени.

Спрямо Алексей М., Дженгиз М. и Яман Р. е налице  реална опасност от извършване на престъпление при мярка, различна от „задържане под стража“ - с оглед голямото количество наркотично вещество, неговото укриване, проявената конспиративност, предпазливост, включително използване на директни телефони за връзка, изключително добрата организация на действията им, използване на кодови наименования, което характеризира деянието с висока степен на обществена опасност.

За обвиняемите Мехмед С. и Яман Р. съдът счита, че съществува и реална опасност от укриване с оглед на това, че двамата нямат адресна регистрация в Република България, не посочват адреси за призоваване в чужбина, а Мехмед Р. пребивава в страната без законово основание на адрес, който не е посочил пред органите на МВР, като по делото има данни, че се укрива от турските власти. В допълнение обвиняемият Яман Р. е международен шофьор и самият той признава, че непрекъснато е в движение.