Чувствително превишаване на фини прахови частици е отчетено в Пловдив в продължение на дни. Това информира регионалната екоинспекция, която извършва мониторинг на качеството на атмосферния въздух. От началото на ноември досега (когато започна и отоплителния сезон) измервателните станции в Каменица“ и „Тракия“ са регистрирани превишения на средноденонощната норма за опазване на човешкото здраве, която е 50 мг/куб. Метър.
В район „Каменица“ датите с наднормени концентрации са 7, 20 и 28 ноември.
В район „Тракия“ за една трета от дните този месец са измерени превишения по показател ФПЧ10 - на 1, 6, 7, 8, 18, 19, 20, 26 и 28 ноември.
Данни от станцията в "Тракия":
Данни от станцията в "Каменица":
Припомняме, че няколко пожара обгазяваха въздуха през отминаващия ноември. През последния уикенд за пореден път бяха запалени гуми на сметището пред КАТ и район "Северен" потъна в мазен черен дим. Само за последните 20 часа на територията на Пловдив настъпиха три пожара, при два от които горяха жилищни постройки в източната част на града.
От РИОСВ-Пловдив са изпратили редица указателни писма към общината, отговорна за изпълнение на мерките, предвидени в Програмата за подобряване на въздуха в града. Те засягат засягането на контрола върху:
-извършването на строителни и ремонтни дейности, дейности по разрушаване на сгради и транспортиране на насипни товари или строителни отпадъци и земни маси в града;
-нерегламентираните изгарянията на отпадъци и други материали, вследствие на което в Пловдив зачестиха възникналите пожари;
-спазване на изискванията Наредбата на Общинския съвет за опазване на околната среда на територията на Община Пловдив, изм. и доп. с Решение № 211, взето с протокол № 10 от 26.05.2022 година.
"Замърсяването на атмосферния въздух в Пловдив е основен екологичен проблем на града и за справянето с него са необходими решителни и последователни действия. От първостепенна важност са превантивните мерки, които общините имат възможност и задължение да предприемат с цел предотратяване на замърсяването. Най-подходящо е прилагането на адекватни действия на база следене на мониторинговите данни от автоматичните станции в града, метеорологичните прогнози, очакванията за засилен трафик и други фактори", посочват от РИОСВ. От екоинспекцията считат, че анонсираните от Община Пловдив мерки, свързани са въвеждане на нискоемисионна зона в града и полагане на допълнителни усилия за намаляване на битовото отопление на твърди горива са правилни действия за намаляване на замърсяването.
Още от категорията
Владимир Темелков: Ще направим взрив в дигиталното дъно, на което се намира община Пловдив