Дани е на три години. През март майка му заедно с по-голямото му братче напускат Харков, бягайки от бомбандировките на руснаците. Бащата остава там. Няколко дни по-късно ракета пада върху блока, в който живее семейството и унижощава дома им. Сега майката на Дани се опитва да осигури дом и препитание за двете си деца. Дани обаче се страхува да се отдели от нея , защото шокът от преживяната промяна е огромен. Той живее в непознат град, сред хора, които говорят непознат език, липсва му домът му, баща му , баба му и дядо му. Когато го питат как се казва, той отговоря "Никак". Десетки украински деца споделят съдбата на Дани. За да могат по-лесно да се адаптират , община Пловдив и фондация "Юкрейн съпорт енд реновейшън" искат да направят няколко детски центъра, в които малчуганите да играят заедно , а едновременно с това да учат български.
Първият дневен център в Пловдив за украински деца бежанци отвори врати в бившата детска градина „Кремена“. Забавачката , която се намира на втория етаж в блок 11 в „Тракия“ не се използва отдавна, след като децата бях преместени в самостоятелна сграда.
В градината учат 18 деца, за които се грижат две преподавателки. "В началото децата, които не са ходели на детска градина, ще имат възможност да посещават забавачката с родителите си", уточни Наталия Елис. По -късно ще бъдат организирани и курсове по български език.
Примпомням, че с решение на Общинския съвет, прието почти веднага, след като започна войната, на украинските бежанци са представени помещения в "Тракия" и на бул. "Източен" в "Централен". В центъра имат и психолог.
Зам.-кметът Стефан Стоянов коментира, че 35 деца пък са записнаи в български детски градини. По думите му процесът е по-бавен заради ваксинацията.
В Пловдив има близо 2 000 бежанци, но се очаква техния брой да нарастне, тъй като много от украинците, които до този момент живееха в черноморските хотели, ще влязат във вътрешността.
Най-големият проблем за бежанците от войната в Украйна е намирането на жилище под наем, заяви Наталия Еллис, учредител на Фондация "Юкрейн съпорт енд реновейшън", която посреща голяма част от пристигащите. Проблемът е възникнал заради няколко семейства, които са заявили, че наемат апартаменти дългосрочно, но след това са прекратили договорите и са заминали без да се обадят. Сега собствениците искат да се сключват дългосрочни договори или търсят гарант българин.
"В Пловдив срещаме огромна подкрепа както от общината, така и от обществото. Помагат ни много хора, организации, работодатели. Случаите на негативно отношение са редки, като например коментар на детска площадка "Връщайте се в Украйна, какво правите тук?". "Донякъде разбирам това отношение, тъй като с идването в България на украинците, на пазара на труда има конкуренция, а притиснати от обстоятелствата бежанците са готови да работят за по-малко пари от българите. В Пловдив сме големи късметлии. Има един-два случая с коли, но масово няма инциденти. Хората са много доброжелателни – даряват дрехи, мебели, храна. Сега едни хора закараха петчленно семейство на зъболекар" - разказа Наталия. Фондацията сега помага на бежанците да се регистрират в НАП, за да имат здравни осигуровки и личен лекар. Наталия Еллис изказа и специални благодарности на зам.кметовете Георги Тютюков и Стефан Стоянов за постоянната помощ. От фондация "Америка за България" също са подкрепили програмата за адаптиране на децата от Украйна с 55 000 лева.
Наталия обаче е категорична , че подкрепа ще се оказва единствено на жени, които са готови и искат да работят. "Ние туристи няма да обслужваме. Аз живея в България, плащам данъци тук и не желая с парите ми да се финансира нечия ваканция. Затова се правят всички тези детски центрове, за да има кой да се грижи за децата, докато майките им са на работа. Белодробна болница също ще бъде приемен център, в който хората ще могат да остават максимум 2-3 месеца , докато се устроят и си намерят работа и квартира" разказа тя. Категорична е , че от началото на юли хранителни продукти и помощи ще се дават само на украинци, които работят.
Още от категорията
При 60% стар автопарк и над 21 000 кюмбета в Пловдив! Общината бори токсичния въздух с близо 60 мерки