Община Пловдив отчете какво е направила за подобряване на зелената си система през 2024 г. Местната власт непрестанно подчертава, че поддържането на градската растителност в добро състояние е ключова за борбата с мръсния въздух и високата концентрация на фини прахови частици.

Както TrafficNews съобщи, в оценката за 2024г. РИОСВ-Пловдив посочва, че местната власт в Пловдив все още има затруднения с покриването на стандартите за въздух, който не е опасен за здравето на населението. Проблем се оказват високите нива на ФПЧ 10 и бензо(а)пирен, отчетени от станцията в „Тракия“, която е с фокус към автомобилния трафик. По данни на екоинспекцията АИС „Каменица“, която следи за градско фоново замърсяване, покрива всички изисквания за качество на атмосферния въздух.

Окончателно! Въздухът в Пловдив пак не отговори на нормите – ето какво дишахте през 2024г.РИОСВ определя превишенията като "сериозен проблем, свързан с опазване здравето на населението и околната среда"

А какво е направила общината за зелената си система през същата тази година разбираме от отчетите на общинско предприятие „Градини и паркове“. Залесителните акции са реализирани около пътни артерии, в междублокови пространства, градини и паркове. Посадъчен материал е собствено производство.

За този период служители на ресорното ОП е посадили 1502 дървета, разпределени в различните райони. Значителната една трета от тях (503) е  засадена в централните части на града, където въздухът се води в норма. Броят им е толкова голям заради залесяването, което бе извършено по време на реконструкциите на Дондукова градина. От друга страна, значително по-замърсеният въздух на район „Тракия“ е бил компенсиран с 367 дървета за година. Следват „Източен“ с 256 и „Западен“ с 205.

Южен район, който има сериозна нужда от обновяване на зелената си система, е получил едва 112 дървета през годината, което не е достатъчно за компенсиране на замърсяването и нуждата от зелени площи за жителите на този квартал. На опашката остава район „Северен“, където са били посадени десет пъти по-малко от „Централен“. Районът, който изтъква за свой приоритет подобряване на градската растителност, е бил облагороден с едва 51 дръвчета за цяла година, сочат отчетите на ОП „Градини и паркове“.

За същия този период община Пловдив е наредила отсичането на точно 2167 дървесни вида, сочат отчетите на "Градини и паркове". Причината е, че са били компрометирани и опасни. По тази линия е било извършено и оформяне и кастрене на над 5200 дървета. 

И по-тревожното тук не е, че съотношението "засадени-отсечени" не е в баланс и в полза на грешната страна, а че отсечените дървесни видове всъщност трябва да са много повече. Това е така, защото зелената система на града от години е в окаяно състояние, за което алармират и еколози, и ландшафти, знае го дори управата. Но радикални мерки (единствено такива биха имали успех), така и не се предприемат. Нещо повече – Пловдив все още няма нито цялостна концепция за поддръжка и развитие на големите си паркове и тепета, нито адекватно финансиране за целта. В бюджета на града за 2025 г. отново не бяха предвидени достатъчни средства за поддръжка на тези зони.

Парковете гният, а общината мечтае за фуникуляриКлонът , който падна върху жена в Лаута, е жълт картон от природата.

Храстите също играят важна роля в пречистването на въздуха, като филтрират вредните вещества и осигуряват по-добра растителна покривка. Прави впечатление обаче, че в периферните райони се наблюдава дефицит на засадени храсти, макар те да са сериозно натоварени от строителство и автомобилен трафик. През 2024 г. „Централен“ е бил облагороден с 13 600 храсти, докато общият брой на онези, посадени в останалата част на града, са малко над 10 000. 

През 2024 година са били посадени и 611 130 цветя, пръснати в различните точки на града.

Местната власт е похарчила над 42 600 лева, за да затреви 34,85 декара. Най-много усилия са хвърлени за район „Централен“, където са били затревени или презатревени 15,25 декара. Следва район „Южен“ с 12 дка, следвани от „Западен“ и „Източен“ съответно 4,10 дка и 3,5 дка. Районите „Северен“ и „Тракия“ обаче са били пропуснати през 2024г.

От същия отчет разбираме, че тази година усилията на Община Пловдив са били насочени и по посока контрол и наказателна дейност срещу увреждане на зелената система на града. Заради паркиране в градинки, паркове и зелени площи в междублокови пространства са издадени над 1150 фиша на водачи на автомобили.

В отчета си местната власт напомня, че бе одобрена по проект за борба с тъй наречените „кални петна“ в Пловдив. Припомняме, че за целта бе отпусната безвъзмездна финансова помощ по програма „Околна среда“ 2021-2027 г. в размер на 10 млн. лева, които ще се похарчат за залесяване. Предвижда се по проекта да бъдат изградени или надградени 31,77 хектара зелена инфраструктура, или иначе казано 0,31% от територията на Пловдив.

Определени са няколко терена в различни райони на града, по които ще се работи, като най-много получава „Южен“ - 14 терена, следва „Източен“ - 12, „Тракия“ – 8, а „Северен“ и „Западен“ са с по 6.

С над 1300 дървета и 50 000 храсти Пловдив превръща "калните си петна" в зелени площиЕкоминистърът Манол Генов и Костадин Димитров подписаха договор за 10 млн. лева безвъзмездна помощ

 

Доброволци за пети път чистиха Лаута, но само с един гол ентусиазъм не ставаВреме е за сериозни инвестиции в зелената система на града иначе горещините и сушата ще превърнат Пловдив в пустиня