Община инвестира 95 000лв. в актуализирането на плана за опазването на чистия въздух в Пловдив. Администрацията е обявила обществена поръчка за изготвянето на петгодишна програма за подобряване качеството на атмосферния въздух /КАВ/ в града. Тя трябва да застъпи периода от 2024г. до 2028 г., като определи кои са основните замърсители и изготви мерки за намаляване на вредното въздействие от тях.
Програмата трябва да бъде направена съобразно с действащия държавен и европейски регламент за КАВ, като след това ще бъде внесена в Общински съвет за разглеждане и приемане.
Видно от параметрите на поръчката, програмата трябва да бъде разделена на няколко етапа, в които да бъдат описани всички цели, които ще доведат до по-качествен въздух в Пловдив. В първия етап на дисперсионно моделиране трябва да се анализира замърсяването по основните показатели – ФПЧ10, ФПЧ2,5, ПАВ, NO2 за периода до 2028г.. Етап 2 включва изготвяне на фактическия план за действие за периода 2024-2028 година, който на база на извършена оценка на ситуацията трябва да възложи конкретни проекти за подобряването на въздуха. Трябва да бъдат предвидени и срокове за постигането им.
Фирмата следва да интегрира и системи за отчет и контрол, както и за оценка на резултатите по програмата. Предвидено е в петгодишния план да бъдат включени мерки по организиране и регулиране на автомобилния транспорт, който и към момента е един от основните замърсители на Пловдив. В това число влиза и въвеждането на зони с ниски емисии, които да ограничат движението на "цапащи" автомобили в централна градска част.
Екипите, които ще бъдат разгледани, трябва да включват минимум трима ключови експерти, към чийто образователен ценз и опит в сферата има изисквания.
Поръчката от 95 000 лева, обявена от зам.-кмета по екология Иван Стоянов, е на етап събиране на оферти от фирми, като на 8 май е последният ден за подаване на документи. Ден по-късно предложенията на кандидатите ще бъдат отворени.
Припомняме, че годишният отчет на Община Пловдив сочи, че през изминалата календарна година се е наблюдавало трайно подобряването на качеството на въздуха. Очертава с тенденция към намаляване на вредното въздействие, а превишаването на дневна база - намалява. Повече за това какъв въздух дишаме, вижте тук: