Кои ще се обектите, които ще се финансират с предполагаемия заем от 120 млн. лева? Този отговор най-после бе даден след срещата между кмета Здравко Димитров и представители на политическите сили.
Заместник-кметът по финанси Илия Кирчев разясни предложението на банката за кредитна линия до 120 милиона лева при лихвен процент под 1%, гратисен период до 7 години, със срок на изплащане и погасяване до 25 години.
Илия Кирчев предостави на присъстващите списък с 35 индикативни обекта, разпределени в четири групи, които биха могли да са реализирани или финализирани чрез този финансов инструмент.Той подчерта, че те тепърва ще се приоритизират и ще бъдат предложени на Общински съвет за одобрение. По думите му общината е в добро финансово състояние, но трудно би могла да си позволи да реализира проекти извън капиталовата си програма.
Първата група от списъка са проекти в процес на изпълнение, за които има сключени договори, но няма осигурено финансиране. Втората са проекти в процес на подготовка за кандидатстване за финансиране по европейски програми. Третата група са проекти,за които има сключени договори и вече са стартирали. В четвъртата група са големите инфраструктурни обекти, за които към настоящия момент няма осигурено финансиране.
Големите инфраструктурни проекти, които са дадени в списъка са 12, а сумите по тях изглеждат чудовищни за възможностите на Община Пловдив. Това са проекти, за които няма осигурено финансиране. Стойността им е за 190 млн. лева, като то са индикативни стойности. Възможно е цената им да падне при провеждането на обществените поръчки.Ето и обектите:
1.Втори етап бул. „Северен” – от Брезовско до Карловско шосе – 22 млн. лева, от които 2 млн. лев за отчуждаване
2.Пробивът „Модър-Царевец” – 12 млн. лева
3.Нов мост над река Марица – 30 млн. лева
4.Връзка между „Южен” и „Тракия” – естакада над жп линиите – 52 млн. лева
5.Голямоконарско шосе от „Дунав” до землището на Пловдив – 11,5 млн. лева
6.Разширение на бул. „Васил Априлов” от Пещерско шосе до „6 септември” - 6 млн. лева
7.Реконструкция на ул. „Кукуш” от надлез „Родопи” до бул. „Македония” – 6 млн. лева
8.Реконструкция на улици и пространства в Тютюневия град – 7,5 млн. лева
9.Пробив под Водната палата – 8 млн. лева
10.Реконструкция на ул. „Даме Груев” – 7,5 млн. лева
11.Разширяване на Пещерско шосе от ул. „Явор” до бул. „Копривщица” – 15 млн. лева
12. Реконструкция и разширение на ул. „Царевец” от бул. „Хаджи Димитър” до Пещерско шосе – 12 млн. лева.
Останалият списък е на проекти, за които Община Пловдив има текущи договори с предстоящи плащания за над 47 млн. лева.
В сумата има и обекти, за които има осигурено финансиране и за такива, които вероятно ще се финансират от въпросния заем.
Така например реконструкцията на пл. „Централен” и Многоетажният паркинг в „Западен” са вкарани в списъка с обща сума за разплащане от 2,3 млн. лева. Там средствата са осигурени от държавата и са налични.
Друг обект за разплащане с 5 млн. лева е за строително-монтажни дейности около новия бул. „Северен”, там средствата са осигурени от заема с ЕБВР. В списъка е Кукленско шосе със сумата от 6 млн. лева. Половината от нея обаче е налична в градския бюджет за тази година.
В новия бюджет трябва да се намерят около 25 млн. лева за обекти, за които има избран изпълнител – ПК „Младост”, реконструкцията на Коматевския възел, единият транш от Кукленско шосе и половината средства за спортната зала „Дунав”.
Вторият лист с обекти е по европейските програми. Там освен външното финансиране, задължително присъства и собствен принос на Община Пловдив. Там градската администрация трябва да намери 47 млн. лева. Само по Водния цикъл съфинансирането е 37,5 млн. лева, но там има възстановимо ДДС в размер на 20,8 млн. лева, което автоматично може да бъде изкарана от цялата сума.
На базата на тези документи зам.-кметът Илия Кирчев ще входира предложение на сесията на 28 декември, когато ще се гледат и новите ставки на данъците в града. То няма да бъде за самата кредитна линия, а за задължителната санкция на Общинския съвет, с която се дава право да се поеме дългосрочен общински дълг.
След това гласуване Община Пловдив може да започне официалните преговори с Европейската инвестиционна банка. Очаква се самият договор да бъде гласуван най-рано през май-юни, като преди това ще има и обществено обсъждане.
Още от категорията